Grip Olanlar Göz Sağlığınıza Dikkat!Grip olanlar göz sağlığınızı korumak için grip ve soğuk algınlığı sırasında lens kullanmayın. Grip iken lens kullanmak göz sağlığını olumsuz etkiliyor.

Göz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, daha çok alt ve üst solunum yollarını etkileyen grip enfeksiyonunun gözlere de zarar verebileceğini ifade etti.

Grip mevsiminde el temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen  Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, “Grip ve soğuk algınlığı boyunca ellerin sık sık yıkanması, gözle temasın mümkün olduğunca azaltılması, özellikle kağıt mendillerin gözle temas ettirilmemesi ve lens kullanılıyorsa bu dönemde kısa bir süre gözlüğe dönülmesi gerekir” dedi.

Prof. Dr. Doğan, “Grip bulaşıcı sebebiyet verdiği göz enfeksiyonu da kolaylıkla çevremizdekilere bulaşabilir. Elleri sık yıkamak, ortak eşya kullanmamak, gözlere temastan kaçınmak bulaşma riskini azaltacaktır. Bu dönemde özellikle kontakt lens kullanılmamalıdır. Üç gün süren ve geçmeyen sulanma, yanma, batma, çapaklanma şikâyetlerinde ise mutlaka bir göz doktoruna başvurulmalıdır. Erken müdahalenin büyük önem taşıdığı bu durumda gözde oluşan enfeksiyonlar antibiyotik veya damla gibi ilaçlarla tedavi edebilir” dedi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir