Geçmeyen Öksürük İçin Doğal ÇözümlerÖksürüğünüz var ve uzun süredir geçmiyorsa ilk önce bir uzmana danışmalısınız.

Uzmanın tavsiyeleri doğrultusunda uygulayacağız tedavinin yanı sıra evde doğal tedaviler ile destekleyebilirsiniz.

Zencefil

Zencefil Ve Bal

1 çay kaşığı zencefil tozu ve 1 tatlı kaşığı çam balı veya çiçek balını macun kıvamına gelene kadar karıştırıp günde 1 defa yenmeli.

⇒ Zencefilin Faydaları Ve Kullanım Alanları ⇐

Yeşil Kahve

Yeşil Kahve ve Bal

1 kahve fincanı su ile 2 çay kaşığı yeşil kahveyi ocakta kaynatın. Köpürürken ocaktan alıp fincana alıp ilk sıcağı çıkıp hafif ıldıktan sonra 1 tatlı kaşığı bal koyup karıştırıp günde 2 kere içebilirsiniz.

♦Öksürüğün Nedeni Ve Doğal Öksürük Şurubu

 

Öksürük İçin Kara Turp

Kara Turp 

Bir  adet turpun kabuğunu ayıkladıktan sonra rendenin iri tarafında rendeleyin. Ağzı kapaklı bir kaba turpu alıp üzerine 3-4 yemek kaşığı bal mümkünse hakiki bal döküp 2 – 3 saat bekledikten sonra sulanacaktır. Kaşığın tersi veya patates ezeceği ile üzerine bastırıp suyunu iyice çıkarın. Çıkan suyu için  içebildiğiniz kadar için.  Yaklaşık 1-1,5 çay bardağı çıkar.

Soğan Şurubu

Keskin bir kokuya sahip olan soğan vücuda sıcaklık verir ve vücuttaki enerjinin hareket etmesini sağlar. Soğuk algınlıkları, balgamın azaltılması ile boğazdaki iltihaplanmalara karşı kullanılır. Bir büyük soğanı dilimleyin. Dilimleri temiz bir kavanoza üst üste dizin. Dilimler arasına bal koyun. Bütün dilimler bitene kadar bu işlemi tekrarlayın. Bir gece ağzı kapalı kavanozda bekletin. Ertesi gün öksürük şurubu olarak kullanabilirsiniz.

Kırmızı Soğan - www.inanankalpler.net

Soğan Lapası

Soğanları ayıklayıp ve kahverengi olana dek kızgın yağda kızartın. Sıcak soğan halkalarını iki tülbent ya da mendil arasına yerleştirip göğsünüzün üzerine koyarak derin nefesler alın. Bu işleme 20 dakika devam edin.

Bal

Vücudu rahatlatan bir etkisi olan bal içerdiği mineral ve enzimler açısından da kuru öksürüğe yardımcı olur. Uzmanlara göre 2 kaşık bal öksürük şurubunun ana maddesi olan dextromethorpham kadar etkili olabiliyor. Boğazı saran bal aynı zamanda tahriş olmuş boğazı rahatlatır ve tıkanmaya da iyi gelir.
* 1 yaşın altındaki çocuklara bal yedirmeyin.

Şifa Kaynağı Bal

Ananas Suyu Ve Bal

Bromelain enzimi içeren ananas lezzetli bir meyve olmasının yanı sıra öksürükten iltihaplanmış akciğerlerin tedavisinde de kullanılır. Daha fazla öksürme ihtiyacını bastırır. Uzmanların araştırmalarına göre ananasta doğal olarak bulunan bromelain astım tarzı öksürüklerde de kullanılır. Ananas suyunu biraz ılıtın. 1 yemek kaşığı balı buna ekleyin ve balın erimesini bekleyin. Sıcak ve soğuk içebilirsiniz. Ilık hali boğazınızı rahatlatacaktır.

Bal Ve Ilık Su

Ilık suya karıştırılmış bir kaşık bal

boğazı rahatlatacaktır. Öksüren çocukların da hoşuna gidebilecek bir içecek.

♦Kortizon Yerine Kahve

 

Ceviz

Ceviz Ve Badem

Ayurveda’da kullanılan badem, öksürük ve astım gibi akciğer ile ilgili sorunların hafifletilmesinde yardımcı olur. Bademi kullanmanın en iyi yolu ise badem sütü. Geceden 1 bardak bademi ıslatın. Ertesi gün 3 bardak su katarak mutfak robotuyla karıştırdıktan sonra süzgeçten geçirin, bal ekleyip afiyetle için. Cevizin iltihaplanma ve ağrıları dindirme özelliği bilinmekte. Akciğerleri yumuşatıp hırlama ve öksürüğe de iyi gelir. Cevizi kavurduktan sonra yemek parazitlerin yuvalanmasını önleyecektir.

Okaliptüs

Birçok öksürük şurubunun içeriğinde bulunan okaliptüs nefes yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir bitki. Okaliptüslü buhar banyosu kuru ya da yoğun öksürüğü rahatlatıp balgamın çıkmasına yardımcı olacaktır. 4 bardak suyu kaynatıp ateşten alın. İçine 20-30 damla okaliptus yağı damlatın. Başınızın etrafını bir havlu ile çevirerek buharın yayılmasını önleyin, buharı en az 15 dakika boyunca içinize çekin.

Elma Sirkesi

Elma Sirkeli Yastıklar

Elma sirkesinin kokusu boğazınızı rahatlatırken gece boyunca daha az öksürmenizi sağlar. Yastığınıza birkaç damla elma suyu sirkesi damlatın ve tatlı bir uykuya dalmaya çalışın.

2 Yorum

  1. Betül ÖzYönetici 1 Şubat 2017 Alıntıla
  2. Sibel Ataman 1 Şubat 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir