Ağız Yaranız Tekrarlıyor Mu?Ağız Yaranız Tekrarlıyor Mu?

Ağız yaralarınız tekrarlanıyorsa behçet hastalığı belirtisi olabilir!

Daha çok Türkler de ve Akdeniz ülkelerinde görülen Behçet hastalığının hemen hemen her organı tuttuğu için çok çeşitli belirtilerle ortaya çıktığını söyleyen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Hamuryudan, bu hastalığın gençler üzerinde daha agresif geliştiğini bildirdi.

Behçet hastalığı körlüğe yol açabiliyor!

Prof.Dr. Hamuryudan “Göz tutulumu en sık görülen belirtilerdendendir. Ayrıca hastalık, damar tıkanıklığı veya damar duvarında yapısal hasara yol açarak anevrizma adı verilen genişlemelere sebep olabilir. Damar tıkanıklığı genellikle bacaklarda ağrılı şişme ile başlar. Bunun ardından karın içi büyük toplayıcı damarları, beyin toplardamarları etkileyerek ve kalp içindeki boşluklarda da pıhtı ve tıkanıklık oluşturabilir” dedi.

Behçet Hastalığı Nedir ? Belirtileri Nedir?

Behçet hastalığı Türk hekimi Prof. Dr. Hulusi Behçet tarafından bulunmuştur. Ve bu sebep ile de hastalık hekimin soy ismi olarak anlırı.

Prof. Dr. Hulusi Behçet tarafından 1937 yılında bulunduğu için uluslararası literatürde Dr. Hulusi Behçet‘in soyadı ile anılır.

Hastalık genellikle deri altı, göz, beyindeki kan damarlarının iltihaplanmasına yol açan, sebebi bilinmeyen, nadir görülen, bağışıklık sistemi ile ilgili bir hastalıktır.

En çok 30-40 yaşlarındaki erkeklerde görülür. Başta Türkiye olmak üzere Çin’e kadar uzanan ülke insanlarında diğer ülkelere nazaran daha sıkça rastlanmakla birlikte dünyanın her yerinde Behçet Hastalığı görülmektedir.Dünya’da en çok Japonya, Türkiye ve İsrail’de görülür.

Hastalığın belirlenmiş bir sebebi bulunmamıştır. Hekimlerin görüşü ise virüs ve genetik yollar ile hastalığın meydana geldiğidir.

Behçet hastalığı kendine özgü belli bulguların varlığı ile teşhis edilir. Ana kriterler denen ve bu hastalıkta görülen belirti ve bulgular şunlardır:

 • Ağızda tekrarlayan aftlar
 • Göz belirtileri olarak İrit, iridosiklit, hipopiyon
 • Genital bölgede (Cinsel organ çevresinde) yaralar ve yara izleri
 • Deri lezyonları olarak Eritema nodosum, yüzeyel tromboflebit,deride püstüller, deride paterji reaksiyonu
 • Behçet Hastalığı esas olarak bir damar iltihabıdır ve bu sebeple bulgular, damar iltihabının olduğu yere göre ortaya çıkar.

Bulguların tümünün aynı anda ortaya çıkması şart değildir. Bazı bulgular hastalığın ilk yıllarında yok iken birkaç sene sonra ortaya çıkabilir. Behçet Hastalığında görülen bazı bulgu ve belirtiler aynı zamanda Lupus, Lyme ve Crohn gibi hastalıklarda da görülebilmektedir. Behçet Hastalığı teşhisi konmadan önce diğer hastalık olasılıklarını dikkate almak gerekir. Teşhiste yararlı olan fakat Behçet Hastalığının kriteri olarak kabul edilmeyen başka belirti ve bulgular da vardır;

 • Büyük venlerde tromboflebit (Bacak toplardamarlarında tıkanıklık)
 • Arteryel tromboz (Atardamarlar içinde pıhtı oluşması)
 • Epididimit (Testiste iltihaplanma)
 • Arterial oklüzyon (Atardamarlarda tıkanıklık)
 • Merkezi sinir sisteminin tutulumu
 • Şiddetli baş ve boyun ağrısı
 • Eklem ağrıları veya artrit

Bunların yanı sıra aynı zamanda aşırı yorgunluk hissedilebilir; yorgunluk birçok bağışıklık sistemi hastalığında olduğu gibi hastalığın bulgularını ağırlaştırabilir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir