Şifa Kaynağı EnginarŞifa Kaynağı Enginar

Sofralardan eksik edilmemesi gereken şifalı sebze Enginar… Enginarı çeşitli şekillerde pişirip bu şifa kaynağından nasiplenelim İnşaallah…
Yaprağı daha faydalı görüldüğü için yapraklarını atmadan yapraklarında da yemekler pişirebiliriz…

enginar

Enginar (Cynara scolymus), papatyagiller familyasından yumru şeklinde mavi-mor renkli çiçekler açan, 50–150 cm boyunda çok senelik otsu bir bitkidir. Akdeniz ve Ege çevresinde yetişir. A ve C vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir, manganez ve fosfor mineralleri açısından zengin bir bitkidir. Ayrıca güçlü bir antioksidandır.

Çiçekleri sebze olarak, taze yaprakları ve kökleri ise ilaç yapımında kullanılır. Sebze olarak kullanılan çiçeklerinden çeşitli yemekler yapılır. Taze ve kurutulmuş yapraklarından kaynatılarak hazırlanan çayı bir çok hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Enginar çok iyi miktarda C ve K vitamini içerir. Enginar düzenli olarak tüketildiğinde bünyenin ihtiyaç duyduğu magnezyum, çinko, demir, potasyumu sağlar. Bunun yanında bünyenin lif ihtiyacını ciddi anlamda giderir, kalsiyum açısından da zengin bir besin kaynağıdır.Çok etkili bir antioksidandır.

Yaprağı Daha Faydalı

Enginar kolay tüketilebilen, besleyici mineraller ve fitokimyasallar içeren bir sebzedir. Çoğu kişinin en sevdiği parçası ortasıdır ama aslında en faydalı yeri, yapraklarıdır. Enginar yaprağı özünün, hastalıklarla mücadele edip ömrü uzattığı; 2009 yılında İngiltere’de yapılan bir araştırma ile ispat edilmiştir.
2004 yılında ABD Tarım Bakanlığı tarafından yürütülen kapsamlı analiz ise enginarın; en sık tüketilen sebze olduğunu ortaya koydu. Enginar; Amerika’da tüketilen ilk dört sebze içinde yer alıyor. Küre enginar olarak bilinen ‘milk thistle’ bitkisi de dünyanın en eski ve en etkili sebzesi olarak bilinmektedir.

Enginar ve enginar yaprağı özü, vücuttaki kolesterol düzeylerini düşürüyor. Amerika’da gerçekleştirilen 12 haftalık bir araştırmaya katılan 75 hastaya; her gün 1280 miligram günlük enginar yaprağı verilmiş. Araştırma sonunda, deneklerin total kolesterol düzeyinde yüzde 4.2 oranında azalma kaydedilmiş!

Enginarın kalp sağlığına ve yüksek kolesterol hastalarına etkisini incelemek için yapılan başka bir çalışmada ise enginar yapraklarının tedavi edici etkisine rastlanmıştır. Altı hafta boyunca yarım enginar özü tüketen hastalarda, total kolesterol düzeyinin yüzde18.5 oranında azaldığı görülmüştür.

Sindirim Dostu Sinarin

Enginardaki yüksek sinarin konsantrasyonu; sadece kolesterol değil, sindirim sistemine de katkıda bulunur.
Sinarin, safra üretimini uyarıcı olarak bilinir ama yağların sindirimi ve absorbe edilmesini de sağlar.
Pek çok araştırma; enginar yaprağı özünün, bağırsak sendromlu hastalara çok faydalı olduğunu göstermiştir.

enginar

Enginar Yaprağı Ekstresi Tümörleri Küçültüyor

Slovak Cumhuriyeti’ndeki Comenius Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada; enginar yaprağı özünün lösemi hücrelerinin büyümesini engellediği görülmüştür. Enginar yaprağı özünün 24 saat içinde lösemi hücrelerini öldürdüğü saptanmıştır.

Şaşırtıcı Sonuçlar

Almanya’daki Georg- August Üniversitesi’ndeki bir araştırmada ise enginardaki bitkisel kimyasalların, kanser ajanlarını bloke ettiği görülmüştür.

Beyin tümörü tedavilerinde; günde 400 gram sinarin (enginarın yaprağında bulunur) tüketen hastaların, yaşam süresinin uzadığı 2006 yılında dünyanın saygın tıp dergilerinde yayınlanmıştır. Zeytinyağı ile birlikte tüketildiğinde mide kanserleri üzerinde de tümör küçültücü etkisi olduğu bildirilmiştir.

Etkisi Geniş

Enginar yaprağındaki sinarinin faydalı olduğu kanser türleri arasında; karaciğer, prostat, meme, yumurtalık, kolon, akciğer ve mesane kanserleri de yer alıyor. İngiltere’de kolonunda polip olan 2 bin 35 kişi üzerinde yapılan bir çalışma ise adenomlarda (kanserli kitle) azalma olduğunu ortaya koymuştur.

Kanserli Hücrelerin yayılımını azaltıyor

Her derde deva bir bitki olan enginar; safra üretimini artırdığı için karaciğer sağlığı açısından da çok önemlidir.

Enginar, flavonoid silimarin içeren, güçlü bir karaciğer koruyucudur. Karaciğerdeki dokuların, hücre zarlarının içinde meydana gelen lipit peroksidasyon sürecini düzenler.

Enginarın içeriğindeki birçok güçlü polifenol ise prostat kanserinin önlenmesinde rol oynar. Enginar tüketiminin ayrıca meme kanseri ve lösemi tedavisinin yönetiminde de etkili olduğu bilinmektedir.
Enginar yapraklarındaki kuarsetin ve gallik asit gibi antioksidanların; kanserli hücre ölümünü artırdığı ve kanserli hücrelerin yayılmasını azalttığı yapılan pek çok araştırma ile kanıtlanmıştır. Pek çok araştırma, enginarın mucizevi bir sebze olduğunu ortaya koymuştur.

Yaşam Kalitesini %20 Arttırıyor

İngiltere’deki Reading Üniversitesi’nde, bağırsak sendromlu ve hazımsızlık çeken 208 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada; enginar yaprağı ekstresinin yüzde 26.4 oranında iyileşme yarattığı gözlendi. Hazımsızlık belirtileri ise yüzde 41 oranında azaldı. Deneklerin yaşam kalitesi yüzde 20 oranında arttı.

Enginarın Faydaları

Enginarın Faydaları

Enginarın daha bir çok hastalığa faydası var. Kanser, karaciğer Enginar hangi hastalıklara iyi geliyor? Hangi hastalılara karşı koruyor?

enginar

 • Kan şekerini düşürme özelliği var.Kan şekerinin düşmesinden dolayı ortaya çıkabilecek sorunları ortadan kaldırır.
 • C vitamini deposu olan enginarın 100 gramı ortalama %20 C vitamini sağlamaktadır. Bilindiği üzere C vitamini açısından zengin gıdaların tüketimi, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve serbest radikaller, virüslere karşı bünyeyi korur.
 • Enginar, K vitamini içermesinden dolayı kemik sağlığı ve beyin sağlığı açısından büyük önem taşır. Kemiklerin sağlıklı yapısının dejenere olmasına izin vermez. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır. Ayrıca bu hastalıkla mücadelede önemli katkıda bulunmaktadır.
 • Sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır.
 • Enginar, niasin ve B-6 fazla miktarda içermesi sebebiyle hücre sağlığının korunması, hasarlı hücrelerin onarılması noktasında ciddi katkısı olmaktadır.
 • Kolesterole iyi gelir, kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutarak kalp sağlığını dolaylı olarak korumuş olur.
 • İnme ve felç gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Enginar suyu, içerdiği A ve B vitaminleri, tiamin ve diğer farklı asitler metabolizmayı sağlıklı tutma noktasında yardımcı olurlar.
 • Enginar suyu, kan basıncını sağlıklı seviyede tutmaktadır. Ayrıca, enginar suyu kanın akışkanlığını arttırarak damarların tıkanmasına engel olur.
 • Düzenli olarak günde bir bardak tüketildiğinde hafızayı kuvvetlendirir.
 • Yüksek oranda besin lifi içeren enginar yaprakları bağırsak hareketi sağlayarak tuvalete çıkmayı kolaylaştırarak, kabızlığı önlüyor.
 • Enginarın yaprakları safra akışını uyararak karaciğerin toksinlerden temizlenmesine yardımcı olur. Ancak safra taşı olan kişilerde enginar yaprağı belirtileri şiddetlendirebilir.
 • Enginar, demir bakımından zengin olduğu için demir eksikliği anemisi için tüketilmesi önerilen sebzeler arasında yerini alıyor.
 • Düşük kalorili olduğu için zayıflamak için diyet yapanlara tavsiye edilir.
 • İdrar söktürücü özelliği olan Enginar yaprağı, fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Yaprakların içindeki bileşikler mesaneyi uyarır ve sıvının idrar yoluyla atılmasını sağlar. Hali hazırda idrar söktürücü ilaç kullanıyorsanız, enginar yaprağı yemeniz vücudun susuz kalmasına neden olacak kadar su kaybetmenize yol açabileceği için önerilmez.
 • Böbrek hastalıklarının tedavisinde faydalı diüretik özellikleri vardır.
 • Cilt sağlığında da etkili olan enginar, cildi korur, cilt ve deride meydana gelen mantar, egzama gibi hastalıkların alternatif tedavisinde kullanılabilir.
 • Tüylü kabuklarının kaynatılmasıyla elde edilen enginar suyu ile saçlar yıkanırsa saçları güçlendirir.

Enginar Çayı Nasıl Hazırlanır:

Enginar Çayı Nasıl Hazırlanır:

Enginar Çayı

1- Enginar yaprağı çayını hazırlamak için; çeşitli çay markaların hazır poşet enginar çaylarını veya aktardan aldığınız hazır kurutulmuş enginar yapraklarını kullanabilirsiniz. İsterseniz Enginar yapraklarını kendiniz kurutabilirsiniz.
Bir bardak çay için 1-2 çay kaşığı tepeleme enginar yaprağı yeterli olacaktır. 300 ml kaynamış suyun içine kurumuş yaprakları ilave edip 10- 15 dakika demledikten sonra süzüp içebilirsiniz. Daha uzun süre demlerseniz tadı daha kuvvetli olacaktır.Bu çayı günde 2 kere yemekten yarım saat önce içmeniz gerek. Çayı soğuk veya ılık şekilde içebilirsiniz. Tatlandırmak için bal veya bir miktar süt ekleyebilirsiniz. –

2- Bir adet enginarı kaşıkla ezerek 1 litre suda kaynatın. Daha sonra süzerek soğutabilir ve çay gibi içebilirsiniz. Enginar tatlı olduğu için ekstra tatlandırıcıya gerek duymayabilirsiniz. Ancak çayın daha tatlı olduğu için ekstra tatlandırıcıya gerek duymayabilirsiniz. Ancak çayın daha tatlı olmasını isterseniz bir kaç çay kaşığı bal katın.

Enginar Çayının Zararları ve Yan Etkileri:

Kanserden saç sağlığına kadara birçok hastalıktan korunma ve tedavi amaçlı olarak kullanılan enginar doğru ve aşırıya kaçmadan tüketilmesi durumunda sağlık açısından bir risk teşkil etmemektedir.
Aşırı tüketildiğinde ishale, gaza ve karın şişkinliğine neden olabilir.
Bitkiye özel alerjisi olanlar, safra kesesi taşı ve böbrek rahatsızlıkları olanların dikkatli olamaları gerekmektedir. Papatya, ekinezya ya da karahindiba alerjisi olanların enginara alerjisi olma olasılığı yüksektir. Ayrıca, küçük çocuklara da içirilmesi tavsiye edilmiyor.
İdrar söktürücü özelliği olduğu için ishal sorunların yaşadığınız dönemlerde tüketmenizi önermiyoruz.
Kadınların hamilelik ve emzirme döneminde bazı sorunlar oluşturabileceğini söyleyen uzmanlar var. Sayıları çok az olsa da göz ardı edilmemesi gerekir. Anne adaylarının ve emzirme sürecinde olan annelerin tüketim için doktorlarına danışmalarını tavsiye ederiz.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir