Hastalanmak İstemiyorsanız Paradan Uzak Durun!Paralarda bulunan mikroplar ciddi hastalıklara yol açabiliyor. Tokat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cihat Zülfüoğulları, paraların barındırdığı mikropların ciddi hastalıklara neden olduğunu  dile getirdi.

Tokat’ta paraların taşıdığı mikroorganizmaların bulaşmasını önlemek amacıyla “Paranı Ye Mikrobunu Yeme!” projesi başlatıldı.

Paranı Ye Mikrobunu Yeme!” 

Tokat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cihat Zülfüoğulları, paraların ciddi miktarda hastalık yapıcı mikrop barındıran nesnelerin başında geldiğini dile getirdi ve sürekli elden ele dolaşan paralar özellikle dışkı yoluyla çıkan birçok mikrobu barındırmakta olduğunu ifade etti.

  Dr. Cihat  Zülfüoğulları, “Amacımız vatandaşların para sayarken farkında olmayarak yaptığı elini ağzına götürme alışkanlığının sıklığını araştırmak ve sonrasında bu kötü alışkanlığı azaltmak için çeşitli görsel materyalleri kullanarak yapılacak eğitimlerle kişilerin bilinçlenmesini sağlamak. Para üzerindeki mikroplar Hepatit A, tifo, dizanteri, paraziter hastalıklar vb. birçok hastalığa yol açmaktadır. Bu geçiş paraların kirli birer nesne olduklarının farkında olarak davranıldığında büyük oranda azaltılabilecek bir durumdur. Hayatın başka birçok alanında; marketler, bankamatikler gibi yerlerde yaptığımız; hayatı tehdit edecek olan bu kötü alışkanlığımızı azaltmak için yapacak olduğumuz çalışmaların ilki ve çıkış noktamız olan ‘paranı ye mikrobunu yeme!’ projemiz bu sebeple önemlidir” dedi.

Para Sayarken Eli Ağza Götürme Alışkanlığından Vazgeçilmeli….

Birçok kişinin yaptığı bir alışkanlıktır para sayarken eli ağza götürmek. Dr.  Zülfüoğulları, para sayarken eli ağza götürme alışkanlığının bırakılması gerektiğini ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Çalışmalarımız sonucunda; bilinçlendirme yapmadan yüzde 15 dolaylarında olan parmak yalama oranının eğitim çalışmamız sonrası değiştirilmesi zor bir alışkanlık olmasına rağmen yüzde 9’a düştüğü görülmüştür. Bu konuda para sayarken elimizi ağzımıza götürme alışkanlığımızı bırakmak iyi bir adım olacaktır. Para ile temaslardan sonra ellerin yıkanması, paraları cüzdanda taşıyarak sürekli el temasının önlenmesi, paraları gıdalarla temas etmesinin önlenmesi, çocukların paraları ağızlarına götürme alışkanlığının bıraktırılması ve çocuklarımıza hijyen eğitimini iyi vermek de yine bu hastalıklar için koruyucu olacaktır” dedi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir