Ünlü Oyuncu Yılmaz Köksal Hayatını Kaybetti.Ünlü Oyuncu Yılmaz Köksal Hayatını Kaybetti.

Türk sinemasının sevilen ünlü oyuncusu Yılmaz Köksal, 76 yaşında yaşamını yitirdi.

Türk sinemasında babacan rollerde izlediğimiz Yılmaz Köksal, İstanbul’da tedavi gördüğü özel hastanede yaşamını yitirdi. Köksal; yaklaşık 1,5 yıldır akciğer kanseri tedavisi görüyordu.

4 gün önce Sultanbeyli’deki özel bir hastaneye  kaldırılan Köksal, yoğun bakıma alındı. Durumu akşam 22 Ekim saat 20.30 sıralarında kötüleşen Köksal, yoğun bakıma alınmış ve  yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

2005’e kadar 182 filmde oynayan Köksal, çok sayıda dizi filmde de rol aldı. Köksal, evli ve 2 çocuk babasıydı.

Köksal’ın oğlu Murat Köksal, “Sinema onun için bir hayat biçimiydi. Başka hiç bir işle iştigal etmedi ve o şekilde de hayatını tamamladı” dedi.

Yılmaz Köksal Kimdir?

Yılmaz Köksal, Türk sinema ve dizi oyuncusuydu.Kırşehir’de 15 Temmuz 1939’da dünyaya gelen Köksal,  ilkokulu bitirerek Osmaniye’den İstanbul’a geldi ve Tophane Sanat Enstitüsünde okudu. Bir süre gemilerde çalışarak Avrupayı dolaştı.

Tunç Başaran’ın sinemaya uyarladığı, Orhan Kemal’in “Murtaza” eserinde “Dubara” rolünü oynayarak sinemaya adım attı. Uzun bir süre yardımcı rollerde oynadıktan sonra 1970 de Çetin İnanç’ın yönettiği “Çeko” filminde başrole yükseldi. Filmin başarısıyla halkın beğenisini kazanıp, macera filmlerinin aranan oyuncusu ve sinema tarihinin sevilen oyuncularından biri oldu.

Senaryosunu Mehmet Arslan’ın yazdığı ve başrollerini Canan Perver ile paylaştığı “Aybiçe Kurt Kız”, o dönem Türk sinemasinin ürettigi ender kült filmler arasındadır. (Filmde Türk obasına hain saldırıda bulunan barbarlar, herkesi öldürürler.

Yılmaz Köksal Türk kahramanı Aybiçe “Kurt Kız” bu katliamın öcünü almaya yemin eder.) 1965’ten 2005’e kadar 182 filmde oynamıştır. Birçok film senaryosu yazmıştır. Özel televizyonların çoğalmasıyla birlikte sinema ve dizi filmlerinde oyunculuk hayatına devam etti.

Boğuştuğu kanser hastalığı yüzünden 22 Ekim 2015 Perşembe günü hayatını kaybetti. Yılmaz Köksal 76 yaşındaydı.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir