Retina Ve Mercekten Alzheimer TeşhisiRetina Ve Mercekten Alzheimer Teşhisi

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Umur Kayabaşı, gözdeki retina ve mercekten nasıl Alzheimer Teşhisini yaptığını Dünya OCT Kongresi’nde meslektaşlarına anlattı.

Alzheimer’e gözden teşhis artık uzak bir hayal olmaktan çıkıyor. Bilim adamları bir süredir Alzheimer’ın erken teşhisi için çeşitli çalışmalar yürütüyordu. ABD’deki Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Dr. Scott Turner ve ekibi, retinanın daha önce incelenmemiş bir bölümünü araştırmış ve hücrelerdeki değişimin Alzheimer hastalığının tespit edilmesinde önemli bir yol göstericisi olduğunu göstermişti. Deneysel yürütülen bu çalışmalarla ilgili önemli bir adım ise Türkiye’de atıldı. Dünyagöz Altunizade’den Dr. Umur Kayabaşı, alzheimer hastalığının retina ve göz merceğinden erken tespitine ilişkin gelişmeler konusunda yürüttüğü çalışmayı Roma’da düzenlenen ‘Dünya OCT (Optical Coherence Tomography Scanner) Kongresi’nde sundu. Dr. Kayabaşı’nın yaptığı sunum, FDA onaylı cihazlarla hasta retinasında Alzheimer plaklarının gösterildiği ilk çalışma özelliğini taşıyor.

YILDA BİR KEZ GÖZ KONTROLÜ 

Görme siniri ve retinanın beyin dokusunun devamı olduğunu anlatan Kayabaşı, “Gelişen teknolojiyle beyin hastalıklarında tanı ve tedavisinde göz model alınıyor. Bu tip hastalıkların beyinde yarattığı hasar göz içerisinde katmanlarda kendini belli ediyor. Sinir hücrelerinin hasar görmesi sonucu meydana gelen ve kesin bir tedavisi bulunmayan Alzheimer’ın erken teşhisi çok önemli. Erken teşhis sayesinde hastalığın başlaması geciktirilebilir veya daha hafif geçmesi sağlanabilir. Ailesinde kronik beyin ve göz hastalığı bulunanlar yılda 1 kez detaylı göz muayenesi yaptırmalı” dedi.

SUNUM KİTAP OLARAK BASILACAK

Dr. Umur Kayabaşı, sunumu ABD’de bulunan Wills Eye Hospital’dan Prof.Dr. Robert Sergott ile birlikte hazırladıklarını ifade ederek, çalışmalarının beğenilen diğer sunumlarla birlikte basılacak olan kitapta yer alacağını söyledi. Dr. Umur Kayabaşı gelecek yıl yine Roma’da yapılacak olan ‘Uluslararası 2. OCT Kongresi’ne davet edildiklerini de kaydetti.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir