Diş Teli ÇeşitleriDiş Teli Çeşitleri

Diş sağlığı oldukça geniş ve önemli bir konuyu oluşturmakta iken diş estetiği de bu alana dâhil edilerek iki konunun birlikte değerlendirilmesi sağlanabilir. Çünkü dişlerde oluşabilecek şekil bozuklukları, kötü görüntüler ve amacından sapan pozisyonların hem estetik kaygı ile kötü bulunduğu, hem de işlev açısından başarısız olacaklarının düşünüldüğü görülmektedir. Bu nedenle de ortodonti tedavileri ile uygun şekilde iyileştirmelerde bulunur.

Hastaların hem görüntü olarak güzel ve hoş görünüme sahip dişlere kavuşmaları, hem de konuşma, yeme, içme ya da gülme sırasında absürt hareketlere neden olmayacak bir yapının oluşmasını sağlama noktasında ortodonti tedavileri ve diş teli kullanımları gözlemlenebilir. Öte yandan bu tedaviler arasında diş teli çeşitleri de oldukça büyük bir öneme sahiptir. Diş tellerinin çeşitlenmesi, hastaların kişisel tercihlerini de şekillendirir.

dis-teli

Diş tellerinin yapısal anlamda bir çeşitlilik oluşturmasında söz edilirken bu çeşitliliğin amacı ayrı tutmadığı ve yine ortodonti açısından aynı hedefin gözetildiği bilinmelidir. Estetik açıdan değerlendirildiğinde ise renklerine ve biçimlerine göre bir takım diş tellerinin toplum tarafından kabul gördüğü bilinir. Yani insanlar kendileri için en hoş, en güzel ve en işe yarar diş tellerinin kullanılmasını tercih ederler. Yapısal olarak da, estetik açıdan da çok sayıda insan seçimini buna göre yapar ve ardından da bu telleri bir uzman yardımı ile dişlerine takarak kullanmaya başlar.

Diş hekimleri ortodonti tedavisi olmak isteyen hastalara tüm diş çeşitleri ile çözüm üretebildiği gibi telsiz ortodonti uygulamaları ile estetik görünüme önem veren hastalara da tedavi imkanı sunmaktadırlar.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir