Krill Nedir? Yağının Faydaları Nedir?

Krill Nedir? Yağının Faydaları Nedir?

Krill Yağı Nedir?

Krill yağı, balık yağına benzeyen Omega-3’ün bir biçimidir. Krill türlerinde doğal bir biçimde bulunan bir yağdır.

Günümüzde genelde softjel kapsül biçiminde satılmaktadır. Krill yağı, Omega-3’ün bir üst kaynağı olarak bilinir ve “astaxantin” olarak bilinen çok güçlü bir antioksidan içermektedir.

Antioksidanlar, vücudumuzu serbest radikallerin hücrelere verdikleri zararlardan ve kronik hastalıklara neden olan maddelerden koruduğu için çok önemlidir.

Diğer birçok antioksidanın aksine “astaxantin” gözleri, beyni ve merkezi sinir sistemini serbest radikal zararlardan koruyan beyin-kan bariyerini çaprazlar.

Krill Yağının Antioksidan Oranı Nedir ?

Krill Yağı, A ve E Vitamininden 300 kat,Balık yağından 48 kat, Coenzyme den 34 kat fazla antioksidan özelliğine sahiptir.

Krill yağının balık yağından farkı nedir?

Krill yağında balık yağında bulunmayan çok güçlü bir antioksidan olan “astaxanthin” bulunmaktadır. Çok güçlü bir antioksidan olduğu için bir çok hastalığa sebep olan serbest radikallerin vücuttan atılmasına yüksek katkı sağlar.

Astaxanthin’in anti-aging yaşlanma karşıtı etkileri olduğu da bilinmektedir. Krill Yağı’nın ORAC değeri 378’dir; yani balık yağından 48 kat daha güçlü bir antioksidandır.

Krill yağında da balık yağı gibi DHA ve EPA içermektedir. Ancak Krill Yağında Omega-3 yağ asitleri fosfolipid formdadır. Balık yağında ise trigliserid formundadır.

Kril yağında bulunan DHA ve EPA’dan yararlanma oranı %98 dir. Balık yağında ise bu oran %61- 64 düzeyindedir.

Fosfolipidler insan vücudunda bulunan yağ hücreleriyle aynı yapıya sahiptir. Bu da Omega-3’ün herhangi bir dönüşüme gereksinim duymadığı anlamına gelmektedir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir