Depresyona Karşı Balık Tüketin.Balık tüketimini ruhsal sağlı üzerindeki ilişkisini inceleyen Çinli uzmanlar, çok balık yemenin depresyona karşı koruma sağladığını tespit ettiler.

Balık tüketimi ile ruh sağlığı arasındaki ilişkiyi analiz eden Çinli uzmanlar, yapılan 26 farklı araştırma sonucunda  çok balık yemenin depresyona karşı koruma sağladığını tespit ettiler. Toplam 150 bin kişinin katıldığı araştırmaların incelendiği çalışma, çok balık yiyenlerin depresyon riskinin yüzde 17 azaldığını gösterdi.

Depresyonda Omega 3 Etkisi

Uzmanlar, bu durumu balıktaki yağ asitlerinin çeşitli açılardan beyin faaliyetleri için önemli olmasıyla açıklıyor. Balıktaki Omega 3 yağ asitlerinin depresyonda rol oynadığı düşünülen beyindeki dopamin ve serotonin kimyasalları açısından önemli olması gösteriliyor. Bir başka açıklama da çok balık yiyenlerin genel olarak sağlıklı beslendikleri için ruh sağlıklarının da daha iyi olması.

Balığın Türü Değişiklik Gösterir mi?

Epidomoloji ve Kamu Sağlığı Günlüğü adlı bilimsel yayında yer alan araştırmayla ilgili Qingdao Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dongfeng Zhang, “Yüksek oranda balık tüketimi depresyonun ilk aşamalarında durdurulmasında faydalı olabilir. Bu ilişkinin balığın türüyle değişip değişmediğini görmek için daha fazla araştırma yapılması gerek” dedi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir