Dünya Sağlık Örgütü’nden Çocuk Felci UyarısıAvrupa’da yıllar önce ortadan kalktığı ilan edilen çocuk felci hastalığının yeniden ortaya çıktı.  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), eğer salgın başlarsa virüsün yılda ortalama 200 bin çocuğa bulaşabileceği uyarısında bulundu.

Ukrayna’da yaşayan biri dört yaşında, diğeri ise 10 aylık olan çocukların polio (çocuk felci) virüsü nedeniyle felç olduklarını bildirilmesi üzerine ülkede virüsün yayılmasından endişe ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), iki çocuk felci hastalığı vakasının ortaya çıktığını doğruladı.

Hastalığa yakalanan iki çocuğun da ayrı ayrı iletişim içinde olduğu 200’e yakın arkadaşı olduğu belirtildi.  DSÖ yetkilisi Dorit Nitzan, önlem alınmadığı takdirde virüsün hızla yayılacağını belirtiyor.

Yetkililer ayrıca Ukrayna’da 5 yaş altı 2 milyon çocuktan sadece yarısının çocuk felcine karşı aşılandığını ve çok sayıda çocuğun da herhangi bir belirti göstermeden hastalığa yakalanmış olabileceği uyarısında da bulundu.

UNICEF yetkililerinden Dragoslav Popovic ise, biran önce tedbir alınması gerektiğine belirtti. ““Biz Ukrayna’daki tüm çocuklara aşı yapmaya hazırız” dedi.

Avrupa’da son olarak çocuk felci salgını, 2010 yılında Rusya’da görülmüş; 14 kişi felç olmuştu.

Hastalığın komşu ülkeler Polonya ve Slovakya’ya sıçrama ihtimalinin düşük olduğu belirtildi. DSÖ’ye göre bu ülkelerdeki çocukların büyük kısmı aşılandı. Buna karşılık Ukrayna’da aşılanan çocuk sayısında son yıllarda büyük gerileme olduğuna dikkat çekti.

Öte yandan Türkiye’de risk altında. Ülkede 1998 yılından beri yeni vaka görülmemesine karşın, uzmanlar Suriye gibi virüsün görüldüğü ülkelerden gelen göç nedeniyle hastalığın yayılma riski olabileceği konusunda uyardı.

Çocuk felcinin tedavisi var mı?

Çocuk felci, Polio virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalık. DSÖ’nün verilerine göre özellikle 5 yaş altındaki çocuklara bulaşabiliyor. Her 200 vakadan biri ölümle sonuçlanıyor. Vakaların yüzde 5-10’unda solunum kaslarında felç gelişerek ölüme neden olabiliyor. Çocuk felci hastalığının tedavisi bulunmuyor.

DSÖ’nün küresel kampanya başlattı.

DSÖ, 1988’de dünya üzerinden çocuk felcini yok etme kararı almıştı. Yürütülen küresel kampanya sonucunda vaka sayısı yüzde 99 oranında gerilemişti. Tacikistan’da 2010 yılında baş gösteren çocuk felci hastalığı salgınında 29 kişi hayatını kaybetmişti.

DSÖ  uyarıyor “On binlerce çocuğu etkiler”

Salgını önleme konusunda iyimser olan DSÖ uzmanları yinede uyarıyorlar. DSÖ yetkilisi Oliver Rosenbauer, bu yıl yalnızca 38 vaka görüldüğüne dikkat çekti ve bunların büyük kısmı Pakistan ve Afganistan’da ortaya çıktığını  zamana karşı yarıştıklarına dikkat çekti.

DSÖ yetkilisi Rosenbauer, yaygın bir aşı kampanyası başlatılacağını söyledi ve  bir salgın baş göstermesi durumunda virüsün yılda ortalama 200 bin çocuğa bulaşabileceği uyarısında bulundu.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir