Karanfilin Faydaları Nelerdir Ve Nerelerde KullanılırKaranfilin Faydaları Nelerdir

Mis gibi kokusu tatlılara muhteşem lezzet veren Karanfil aynı zamanda vücut içinde şifa kaynağıdır. Çivi biçiminde koyu renkli, küçük tomurcukları “karanfil” diye adlandırılır. Yüzyıllardan beri hem baharat hem de ev ilacı olarak kullanılmıştır.

 

Karanfil Ağacı (Syzygium aromaticum),  Mersingiller (Myrtaceae) familyasındandır.  Dört mevsim yeşil kalabilen ve yaprağını dökmeyen bir ağaçtır. Tropik bölgelerde yetişen bir ağaçtır. Anavatanı  Endonezya olup, Filipinler, Sri Lanka, Madagaskar, Zengibar ve Hindistan’da yetişmektedir.

Bu ağaçtan karanfil adı verilen goncalar daha kapalıyken toplanır ve kurutulur. Toplanan bu karanfil tanelerinin içinde “karanfil yağı” denilen sarımtırak kahverengi bir esans vardır. Bu esans, karanfil tanelerinin tuzlu su içinde damıtılması ile elde edilir.

Karanfilde bulunan “Eugenol” maddesinin etkisi ile hafif ve orta şiddette diş ve dişeti ağrılarına karşı lokal uyuşturucu  etkiye sahiptir.

Antibakteriyel etkisi vardır.

Karanfil taneleri bazı yiyecekleri, tatlıları, şekerleri  kokulandırmak için  kullanılır.

İ.Ö. 200’de, Han hanedanı döneminde Cava’dan Çin sarayına karanfil getirilir ve imparatorun huzurunda nefesin güzel kokması için geleneksel olarak karanfil çiğnenirmiş. Daha çok Ortaçağın sonlarında besinleri çeşnilendirmek, koku vermek ve korumak amacıyla kullanılması yaygınlaşmıştır.

Karanfilin Faydaları:

Kan dolaşımını arttırmaya yardım eder.

Kolesterolü düzenler.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Hafızayı kuvvetlendirir.

Ağız kokusuna ve ağız yaralarına birebirdir.  Karanfil çiğnemek ağız içi yaraları iyileştirir ve ağız kokusunu giderir.

Diş ağrısında, karanfil yağı pamukla  ağrıyan dişe konur. Karanfil kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir ve ağız çalkalanır. Karanfil yağı, ağrı dindirme özelliğinden dolayı yeni çekilmiş bir dişin yerini yıkamakta kullanılır.

Ağız içi ve boğaz iltihabında ayrıca Anjinin tedavisinde de karanfilden yararlanabilirsiniz.  Karanfil, kekik ve misvak ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir ve  bu çayla ağız çalkalanır.

Balgam ve öksürük tedavisinde karanfil çiçeği kullanılır. Karanfil çiçekleri, ıhlamurla beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir. Ayrıca Karanfil, çörek otu, kekik, misvak kaynatılıp balla tatlandırılararak içilmeye devam edilir.

Doğum kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. Doğuma 10 gün kala karanfil, defne tohumu ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak 1  su bardağı içilir.

Karanfil Nasıl Kullanılır

Karanfil çiğnendiğinde nefesi taze ve temiz tutar. Soğan ve sarımsak gibi ağız kokutucu yiyeceklerden sonra bir kaç karanfil tanesinin yenmesi kokuyu bir nebze gidermede faydalıdır.

Gaz söktürücüdür.  Karanfil, nane ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

Karanfil aynı zamanda sinirleri uyarıcı bir etkiye de sahiptir. Mideyi tenbih eder. İştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Mikrop öldürücü ve zihni yorgunluğu gidericidir.

Vücudu rahatlatıcı etkisi vardır. Karanfil, oğul otuyla beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

İshali kesme özelliğine sahiptir. Karanfil içerdiği tanenle kabız yapar. Karanfil kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse ishal kesilir.

Karanfil yağı ile  sivrisinek ısırığının kaşınmasını ve ısırık bölgesinin şişmesini durdurabilirsiniz.

Karanfil yağı ile eklem ve kas ağrısı olan bölgelere masaj yaparak uygulandığında  ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

Kaliteli Karanfil Nasıl Anlaşılır?

Karanfilin kalitesini öğrenmek için kolay bir yolu vardır.Yüzdürme testi,. Kaliteli karanfil suya atılınca ya dibe iner ya da suda başı yukarıda dikey şekilde asılı kalır. Adi karanfil ise, su üzerinde yatay bir biçimde yüzer.

Karanfil Nasıl Muhafaza Edilir?

Karanfil, serin, karanlık ve kuru bir yerde ağzı sıkıca kapatılmış cam kap içinde muhafaza edilmelidir. Karanfil dişleri saklı bu şekilde yaklaşık bir yıl boyunca tazeliğini korur.

Karanfilin Yan Etkileri:

Her bitkinin tüketiminde olduğu gibi karanfilin tüketiminde de aşırıya gidilmemelidir. Azı karar çoğu zarar demiş büyüklerimiz…

Aşırı tüketimde kabızlığa neden olabilir.

Hamile ve emziren kadınların düzenli olarak karanfil çayı ya da yağı kullanması tavsiye edilmez.

 

Şifalı Bitki Kitaplarından derlenmiştir… 

2 Yorum

  1. Betül ÖzYönetici 12 Şubat 2017 Alıntıla
  2. Yeliz Şahin 12 Şubat 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir