Çiğ Balık Tüketenler Dikkat!Çiğ Balık Tüketenler Dikkat!

Uzak Doğu mutfağına çok tüketilen  ve sağlıklı olduğu düşünülen çiğ balığın başta  bunamaya (demans) ve bir çok hastalığı beraberinde getirdiği konusunda uzmanlar uyarıyor. Uzmanlar, özellikle okyanus balıklarının çiğ tüketilmemesi gerektiğini konusunda uyarıyor.

 Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, okyanus balıklarının çiğ tüketiminin bunamaya (demans) zemin hazırlayabileceğini belirtti. Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ,  konuyla ilgili bilgiler verdi.

Bellek kaybına Japonya’da sık rastlanıyor.

“Ağır metallerin yüksek olduğu ton ve somon gibi büyük balıkların yüksek miktarlarda tüketimi civa ve merküri zehirlenmesine yol açabiliyor. Bu ağır metallerin yüksek olduğu okyanus balıklarının çiğ tüketimi hipertansiyon yoluyla damar yapılarının bozulması sonucu bellek kaybı üzerinden bunamaya zemin hazırlayabilir. Tüm demanslar içinde damarsal bunamanın Japonya’da en sık rastlanan demans tipi olması da bu hipotezi desteklemektedir. Damarsal kökenli bunama çevresel etkenlerin yanı sıra genetik faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor.”

Çiğ balıkla gelen hastalıklar

“Dünyada son yıllarda, deli dana hastalığı denilen, virüs yoluyla bunama yapan ölümcül hastalığın artmasında, fast food endüstrisinde kullanılan, nereden geldiği ve ne işlem yapıldığı belli olmayan etlerin sorumlu gösterilmesine benzer biçimde, çiğ balık tüketimi de bazı hastalıklara neden olabildiği konuşuluyor. Özellikle çiğ balığın sık tüketilmesi kalp ve beyin damarları üzerinde tahribat yapma yoluyla önce tedaviye dirençli hipertansiyona yol açıyor. Kronik hipertansiyon üzerinden de bunamaya yol açma riski, her geçen gün daha fazla konuşuluyor.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir