Erimeyen DondurmaErimeyen Dondurma

Dondurma yerken erimesi herkesi zor durumda bırakır. Eriyen dondurma akmaya ve etrafı batırmaya başlar. Bilim adamları erimeyen dondurma üzerindeki çalışmaları sonuç buldu. Artık dondurmalar erimeyecek.

Edinburgh ve Dundee üniversitelerinin ortak yürüttüğü çalışmalarda artık  dondurmalar uzun süre erimeyecek. Bulunan yeni formül sayesinde dondurmalar daha uzun süre erimeden muhafaza edilebilecek.

Çalışmalar ve araştırmalar  sonucunda keşfedilen bir protein sayesinde dondurmalar artık erimeyecek.

Araştırma neticesinde soya fasulyesinde doğal olarak bulunan ‘BsIa’ isimli proteinin dondurma içindeki su, yağ ve havayı bir arada tuttuğunu ve dondurmaların daha yavaş erimesine sebep olduğu keşfedildi.

Uzmanlar buldukları proteinin dondurmanın tadında ve dokusunda da ilerleme sağlayacağını bildirilirken, bu bulunan protein sayesinde dondurmalar artık daha az yağ kullanılarak üretilebilecek. Yapılan keşfin enerji harcamalarını da azaltacağı belirtiliyor.  Dondurma üreticileri artık ürünlerini daha az enerji kullanarak daha uzun süre erimeden muhafaza edebilecek.  Erimeyen dondurmaların 3 yıl ila 5 yıl arasında raflarda yerini alması bekleniyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir