Grip Aşısı Ömür Boyu Sizi Korur Mu?Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalarda grip aşısının ömür boyu etkili olması için çalışılıyor.

Amerikalı bilim insanları grip aşısını bir kez uygulayıp insanları ömür boyu koruması için çalışmalar yapıyor. Hayvanlar üzerinde yapılan  deneylerde  aşı başarılı sonuç  verdi. 

Bilim insanları ömür boyu koruyacak grip aşısını geliştirmeye çok yaklaştıklarını açıkladı. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde başarılı sonuç alındığını bildirdiler.

Dünyada gripten korunmak için her sene yapılan ve kısa sürede etkisini kaybeden aşıların kullanıldığını ifade eden bilim insanları kalıcı aşılar yapmak istiyorlar. Kalıcı aşılar kızamık, suçiçeği gibi hastalıklardan ömür boyu koruyor.

Eğer çalışma başarı ile sonuçlanırsa, grip aşısı da diğer aşılar gibi sadece bir kez yapılacak ve ömür boyu etkili olacak. Uzmanlar, kalıcı grip aşısının tıp dünyasında uzun süredir yapılan en büyük keşiflerden biri olacağı görüşündeler. Kalıcı grip aşısının piyasaya sürülmeden önce insan denekler üzerinde bir kaç yıl daha denenmesi gerektiği belirtiliyor

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir