Sağlıklı Yaşam İçin Avokado – Avokadonun FaydalarıSağlıklı Yaşam İçin Avokado – Avokadonun Faydaları

Ülkemizde uzun yıllardır satışı yapılan enerji ve besin değeri yüksek olan egzotik meyve olan Avokado yağ ve protein açısından da oldukça zengindir.

Başta migren, ülser ve kanser olmak üzere bir çok hastalığa deva olan avokado, bol miktarda A ve E vitamini içerir. Ayrıca,  B grubu vitaminleri ve potasyum gibi mineralleri içinde barındıran besleyici bir besindir.

Bakır, potasyum, demir, magnezyum ve fosfor gibi vücut sağlığı için hayati önem taşıyan maddeler dışında A, B,C , E ve K vitaminleri açısından çok zengindir.

Vücut dokularının ve cildin yenilenmesine yardımcı olan avokado güzellik maskelerinde kullanılıyor.

Avakado yağı bol miktarda D, E ve A vitamini içerir. Bu özelliği sayesinde  cilt ve deri sağlığı için kullanılır.. Cildin nemlenmesini, sağlıklı kalması sağlarken, aynı zamanda cilt hücrelerinin sağlığını korur ve hasarlı hücrelerin hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı oluyor. Cilde zararlı UV ışınlarından korur.

Arı sokması ve böcek ısırıklarına karşı etkili ve  deride meydana gelecek tahrişi engelleyebiliyor. Aynı zamanda ısırıktan kaynaklanan ağrıyı hafifletebiliyor.

Saç sağlığı içinde önemli bir yeri olan Avokado yağı, kırık ve kuru saç sorunlarını ortadan kaldırıyor. Saç sağlığının yanında, Avakado yağı, kafa derisi sağlığına faydalı vitamin ve mineraller içerir ve saçlara uygulandığı zaman kafa derisi sağlığını korur.

Avokado, iyi bir hücre koruyucu ve antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendiren mucizevi meyve kansere karşı güçlü bir koruyucudur. Yaraların iyileşmesine katkıda bulunan Avokado,  kalp ve damar sağlığı için yararlıdır.

Avokado yağlı olduğu için kolesterole zararlı olduğu düşünülür aksine avokado kolesterol düşürücüdür. İçerdiği doymamış yağ asitleri kanda kolesterolün yükselmesini önleyerek kalp ve damar hastalıklarına karşı en doğal ve güçlü bir ilaçtır.

Kabızlığa karşı da etkili olan avokado kadınlarda sık rastlanan anemiye karşı etkilidir. Kandaki alkalin dengesini koruyan ve kandaki kırmızı kan hücrelerini yapan avokado aynı zamanda bir demir kaynağıdır. Haftada 3 gün tüketen bayanlar anemi riskini azaltmış olurlar.

Avokado, vücutta toksik maddeleri etkisiz hale getirir.  Yaşlılığa yol açan zararlı maddeleri yok ederek, yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önlemede önemli rol oynar.  Avokadoda bulunan 14 mineral hücre yenilenmesini sağlamakta ve  yaşlanmaya neden olan zararlı toksinleri vücuttan atarak yaşlanmayı yavaşlatmakta ve cildi yıllara karşı korumaktadır.

İçerdiği bol miktardaki yüksek lif ve karotenoid lutein göz sağlığı için önemlidir. Yaşlılığa bağlı  göz problemlerine yakalanma riskini azaltabilir.

Küçük çocukların ve hamile bayanların dengeli ve sağlıklı beslenmesi için gerekli olan  protein, mineral ve vitaminleri içeren avokado, vücudun karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasını düzenler.

Bebeklere rahatlıkla yedirilen besinler arasında yer alır. Çünkü bol miktarda protein bebek sağlığı için önemlidir. İçeriğinde B2 B1vitaminleri ve magnezyum bulunduğu için  bebeklerin fiziki ve zihinsel sağlığını korumaktadır.

Avokado aynı zamanda sindirim sistemi sağlığını korur. Sindirim bozukluklarını ortadan kaldırabilir.

Ağız içinde barınan kötü bakteriler ağız kokusuna neden olur. Avokado bu bakterileri temizlediği için ağız kokusunu giderir.

avokado

Kadınların menopoz döneminin   sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı  oluyor. Anti viral, anti bakteriyel özelliğinde dolayı iç organlarda ve deride meydana gelebilecek iltihap, alerji sorunlarını giderir.

Avokado Nasıl Tüketilir Ve Nasıl Muhafaza Edilir?

Avokado Nasıl Tüketilir Ve Nasıl Muhafaza Edilir?

Avokado tam olgunlaştığı zaman tüketilmelidir. Olgunlaştığı zaman lezzetli olur. Eğer avokadoyu hemen tüketecekseniz mutlaka olgun ve yumuşak olanlarını almalısınız.

Eğer yumuşak olanlarını bulamıyorsanız birkaç gün içerisinde kolaylıkla olgunlaştırabilirsiniz.  (yumuşamasını sağlayabilirsiniz).

Yapmanız gereken gayet basit, avokadoyu gazete veya kese kağıdına sarıp oda sıcaklığında bekletmelisiniz. 2-3 içinde hemen olgunlaştığını göreceksiniz. Eğer elinizde birden fazla avokado varsa, kağıda sararken tek tek sarın. Gazete kağıdını açmadan yumuşayıp yumuşamadığını kontrol edebilirsiniz. Avokadonun yumuşaklığı olgun şeftali yumuşaklığında olmalıdır. Avokado ile hazırlanan yemek ve salataları birkaç saat içerisinde tüketmelisiniz.

Yüksek besin değerine sahip avokado yeşil kabuklu, yenilen kısımları açık yeşil, iri çekirdekli bir meyvedir. Genel olarak Akdeniz iklim kuşağına dek olan bölgelerde yetişir.

100 gram avokado yaklaşık olarak 165 kaloriye sahiptir.

avokado

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

 • Yetersiz beslenenler için önemlidir.
 • Kalp damarlarının daralması ve tıkanmasını önleyici özelliktedir.
 • Kandaki kötü kolesterolü düşürücü tekli doymamış yağlar içerir.
 • Diğer meyvelere nazaran daha fazla protein içerir.
 • Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Nemlendirici özelliğiyle avokado yağı egzema ve sedef sorunları için faydalıdır.
 • Üreme sisteminin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur.
 • Zengin demir içeriğiyle kansızlığı önleyici etkisi de bulunur.
 • Küçük çocukların ve hamile kadınların sağlıklı beslenmesinde yararlıdır.
 • Mutluluk hormonu olan seratoninden ötürü ruh sağlığı için yararlıdır.
 • İçerdiği yüksek potasyum dinçlik verir ve insanı depresyona sokan uyuşukluluk ve rehaveti üzerinden atar.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir