Yaz İshallerine Dikkat!Yaz İshallerine Dikkat - www.inanankalpler.net

İshal vakaları yaz aylarında artar. Bunun başlıca sebepleri sıcak havalarda yiyecek ve içeceklerde hızla üreyen mikroorganizmalardır. Yaz ishallerinden korunmak için yediğiniz gıdalara ve temizliğe dikkat edilmeli.

Yaz aylarında en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biri olan ishal en çok  çocuklarda ve yaşlılarda hayatı tehdit etmektedir. Yoğun sıvı kaybına neden olan ishal, erken dönemde önlem alınmazsa ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor.

Uzmanlar; ishale bağlı aşırı sıvı kayıplarına bağlı olarak ortaya çıkan problemlerin kalp, beyin, böbrek ve karaciğeri olumsuz etkilediğini belirtiyorlar.

Yaz İshallerine Neden Olan Başlıca Sebepler:

Yaz ishallerinin yiyecekler ve içeceklerle bulaşan bakteriler, parazitler ya da virüsler sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

Bu tip ishaller havaların ısınmasına bağlı olarak gıda maddelerinde aşırı mikroorganizma çoğalmasına sonucu oluşmaktadır. Diğer önemli bir kaynak ise içme sularıdır. Ancak ilginç olan kirli gıda veya sulardan birçok kişi almasına rağmen, herkesin hasta olmamasıdır. Bu durum kişinin bağırsak florasının yapısının da ishalin ortaya çıkmasında etkili olduğunu göstermektedir.

Yazın İshalden Korunmak İçin Ne Yapmalı?

İshalden korunmak için dikkat edilmesi gereken en önemli konu temizlik kurallarına uyulmasıdır.

Nasıl hazırlandığını bilmediğiniz, salata gibi pişmemiş gıdaları, tavuk gibi çabuk bozulabilen yiyecekleri dışarıda tüketmeyin.

Çiğ gıdalarla etleri yan yana saklamayın. Çiğ et ve tavuk kestiğiniz bıçağı sebze doğramakta kullanmayın.

Evde el yıkama, tuvalet, mutfak ve ortam temizliğine önem verin.

Hijyenik olmayan içme suları, mikrop barındırdığı için yaz döneminde ishallere yol açabilmektedir. Dışarıda mümkün olduğu kadar kapalı şişe suyu içmeye gayret edin.

Dışarıda buzlu içecek tüketmeyin. Buz yapımında kullanılan suyun hijyenik olmaması da enfeksiyona neden olabilir.

Eğer, tatil ya da az gelişmiş bölgelere turistik geziler gibi yaz ishali için risk oluşturacak bir durum söz konusu ise mutlaka koruyucu olarak probiyotik kullanmaya başlamak gereklidir.

Özellikle tatilde açık büfelerde uzun süre dışarıda kalmış süt, krema, mayonez, et içerikli yiyecekler  ishale neden olabilir. Bu besinlerden uzak durulmalıdır.

Bol Su Tüketin…

İshalin tedavisinde en gerekli şeyi sudur. İshal ve beraberinde  kusmanın aynı anda görülmesi, sıvı kaybını artırmaktadır. Bu durumda vücudun ihtiyacı olan sıvı takviyesi yapılması gerekir. Sıvı kaybı hızlı olursa ve bu kayıp giderilmezse hayati tehlike oluşturabilir.

Dengelenmiş elektrolit alarak vücudun su oranının korunması gerekmektedir. Bazen, özellikle çocuklarda, su kaybı hayati tehlikeye sebep olabilir. Böyle durumlarda çocuğa damardan sıvı ve elektrolit takviyesi uygulanabilir.

İshalde, elektrolit dengesi için; şeker ve tuz içeren sıvılar ile evde ilk tedavi uygulanabilir. Eczanelerden ve sağlık ocaklarından “ishal için şeker – tuz paketi “ alınabilir. Bu paketlerden bir tanesi 1 litre temiz suya eklenmeli ve karıştırılmalıdır. Bu uygulama, ishal sonucu kaybedilen sıvıların yerine konulması için önemlidir.

İshalde genel durumun iyi olduğu, bulantı ve kusmanın olmadığı hastalarda 1 litre kaynatılmış soğutulmuş suya 1 çorba kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı sofra tuzu ve 1 çay kaşığı karbonat konularak karıştırılır ve hazırlanan karışım sık aralıklarla içilir. Daha ağır durumlarda kişi ağızdan beslenemiyorsa, ateş ve uzun süren ishal 24 saatten fazla sürüyor ise mutlaka hastaneye gidilmelidir.

Yaz Tatiliniz Zehir Olmasın.

Tatil bölgelerinde deniz ve havuz aracılığıyla bakteriler daha kolay bulaşmaktadır. Bu nedenle tatil yapılacak yerlerin hijyenine ve temizliğine dikkat edilmelidir.

Ev dışında yemek yemek zorunda kalınan tatil beldelerindeki mikroplu yiyecekler ve içecekler, bağırsak düzeni için önemli bir tehdit oluşturuyor.  Uzmanlar tuvaleti temiz olmayan hiçbir lokantada yemek yenilmemesi konusunda uyarıda bulunuyor.

Özellikle yaz aylarında alınan hazır gıdaların ve sebzelerin hemen buzdolabına konulması ve buzdolabında saklanması gerekmektedir. Sıcakta bekletilen gıdalarda bakteriler çabuk ürer.

Başta dondurma olmak üzere donmuş gıdaların tüketimi ishale neden olur. Bu nedenle dondurma, çikolata gibi çabuk eriyen ve bozulan yiyeceklerin erimeden tüketilmesi önerilmektedir.

 

Yemek Sonrası Mide Bulantısının Nedenleri

Gastritte Kaçınılması Gerekenler

Baş Ağrısı Neden Olur? Baş Ağrısının Nedenleri

Kas Ağrısına Doğal Çözüm – Karpuz Suyu

Diyabetlilerin Uzak Durması Gereken Gıdalar

Ağrıya Ne Kadar Etkili?

Kolon Kanserini Önlemek İçin 6 Gıda

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir