Sivrisinekler Hakkında Bilmediklerimiz…Sivrisinekler Hakkında Bilmediklerimiz…

Sivrisinekler hedefini belirlerken, insanların kokusu, ısısı gibi pek çok duyumsal stratejiden yararlanarak iz bırakıyor.

California Teknoloji Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada uzmanlar her deneyde 20 sivrisinek kullandı ve sivrisineklerin hareketlerini 3D kayıt yapan kameralarla takip etti. 

California Teknoloji Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalarda aç dişi sivrisineklerin hareketleri gözlemlendi.

Sivrisinek kovucu aydınlatma, Citronella mumu vb. gibi görsel ve koku almasını engellemeye yönelik çalışmalar sonuçsuz kaldı.
Aç olan sivrisinekleri gözlemleyen araştırmacılar sivrisineklerin kana ihtiyacı olduğundan her ne durumda olursa olsun insanı soktuğuydu.
Sivrisineklerin avını kolay bulmasının nedeni; insanın soluduğu karbondioksit gazının onları çok çabuk çekmesi.
Ancak karbondioksit kokusunu alan sivrisinekler ısıracakları avlarına mesafe çok kısalınca da vücuttan yayılan sıcaklığa göre hedefe yöneliyor.

California Teknoloji Enstitüsü’nde araştırmanın yapıldığı rüzgar tünelinde araştırma yapan uzmanlar birkaç farklı nokta belirleyerek aç sivrisineklerin en çok neye yöneldiğini belirlemeye çalıştı.
Deneylerde ise tüpe en fazla insanın soluduğu karbondioksit gazı verilerek insanın ürettiğine benzer bir sinyalle gönderildi.

Aynı anda tüpe siyah bir kıl koyan uzmanlar sivrisineklerin tepkilerini ölçmeye başladı. Bu deneyler sonucunda ise sivrisineklerle ilgili bilinmeyen bir gerçek belirlenmiş oldu. Sivrisinekler 10 ila 50 metre uzaklaklıktaki karbondioksit kokan tüye yöneliyor. Tüye 5-15 metre yaklaşan sinekler hedefini ancak o zaman görmeye başlıyor.

Dr. Michael Dickinson “Görsel uyarıcılara sadece potansiyel bir av olduğuna işaret eden karbondioksit kokusu alırlarsa tepki veriyorlar. Böylece taş ya da bitki gibi yanlış hedeflere yönelerek zaman kaybetmiyorlar” dedi.

Uzmanlar bu özelliklerinin sivrisineklerden kaçınmayı neredeyse imkansız hale getirdiğini vurguluyor. Sıcak ve nemli gecelerde uyku uyutmayan sivrisinekler ısıracağı kişiyi ısı ve koku yolu ile buluyor. Karanlık ortamda aşırı terleyen, vücut ısısı yüksek ve terleri kokan kişiler sivrisineklerin hedefi oluyor.

Hamileler Sivrisineklerin İlk Kurbanı.

Doktor Figen Akın, “Hamilelik döneminde vücuttaki metabolizma hızı artıyor. Bu nedenle sivrisinekler tarafından hamileler daha çok ısırılıyor” diyor.
Akın, 20 Ağustos Dünya Sivrisinek Günü dolayısıyla sivrisineklerin neden olduğu hastalıklara, kimlerin özellikle korunması gerektiğine ve korunma yöntemlerine dikkat çekiyor.
Yaz aylarında sıcak ve nemli ortamlarda sayıları artan sivrisinekler geceleri ortaya çıkarak herkesin kabusu olabiliyor.

Doktor Figen Akın, sivrisinek sokmalarının sıtma, sarıhumma, Nil humması, lenfatik filariasis, grip ve tifüs gibi hastalıkları insandan insana taşıyabildiğini belirtiyor.
Akın “Ülkemizde sivrisineklerin bulaştırdığı en önemli hastalık sıtmadır. HIV ve sarılık sivrisinek ısırması ile bulaşmaz” dedi.

Sivrisineklerin Hedefinde Olan İkinci Grup:

Kolesterol düzeyi yüksek olan kişiler de sivrisineklerin hedefinde olan ikinci gruptur.

Artan metabolizma hızı nedeniyle sivrisineklerin hamileleri daha çok ısırdığını belirten Dr. Figen Akın, hamilelerin yanı sıra kanlarındaki kolesterol düzeyi yüksek olan kişilerin de sivrisinekler tarafından daha çok ısırdıklarının bilimsel olarak tespit edildiği söylüyor.
Akın, “Özellikle alerjik yapılı kişilerin, hamilelerin, bebeklerin ve bağışıklık sistemi düşük olan kişilerin sivrisineklerden korunması gerekir” dedi.

Sivrisineklere Karşı Doğal Çözümler

Sivrisinek ısırığına maruz kalan kişilerin ısırılan bölgeye buz veya kolonya uygulanarak kaşıntının önüne geçilebileceğini söyleyen Akın, “Sivrisineklerden korunmanın en iyi yolu yaz aylarında vücudun açıkta kalan yerlerine kimyasal sivrisinek kovucu spreyler uygulanmasıdır.
Ancak bu kimyasallar bazı kişilerde alerjiye yol açabilir. Özellikle çocuklarda kimyasal koruyucular yerine doğal kovucu yöntemler tercih edilmelidir.

Karanfil, okaliptüs, nane, lavanta, biberiye gibi bitkilerin yağlarını bir bardak suyun içine 1-2 damla koyarak sivrisinekleri kovabilirsiniz.

Fesleğen bitkisi de kokusu ile sivrisinekleri uzaklaştırır” dedi ve sözlerini şöyle tamamladı; “Yeşillik alanlarda ise akşamları yatarken uzun kollu giysiler giyilmesinin veya cibinlik kullanılmasının sivrisineklerden korunma yöntemi olarak kullanılabileceğini dile getiriyor.”

♦Sivrisinek Isırıklarına Karşı 12 Doğal Çözüm

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir