Reflü İlacı Kullanırken Dikkat Edin!Reflü İlacı Kullanırken Dikkat Edin!

Reflü ilaçlaçları kullanırken dikkat… Kulaktan dolma bilgiler ile reflü ilacı kullanımı kansere neden olabilir.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Ersoy, reflü hastalığı bulunan kişilerin tedavilerini son derece ciddiye alarak tamamlamaları gerektiğini belirtti ve  doktora gitmek yerine kulaktan dolma önerilerle ilaç kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Ersoy, özellikle reflü hastalığında kullanılan yanlış mide ilaçlarının yemek borusu kanserlerinin tüm bulgularını maskeleyip tanıyı geciktirerek kansere sebebiyet verebileceğini kaydetti. Konuya ilişkin açıklama yapan Türkiye Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Emin Ersoy, yemek borusu kanserlerinin görülme sıklığının dünya genelinde hızla artıp 6. sıraya yükseldiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Yemek borusu kanserlerinin alt uçta gelişenlerinde beslenme dışında iki önemli faktörün varlığı dikkati çekiyor. Bunlardan ilki reflü hastalığı, ikincisi ise rastgele ve tetkik edilmeden kullanılan, mide asidini baskılayan ilaçların kullanılmasıdır. Yemek borusu alt ucunda görülen bu kanserlerin öncül bulguları, tıpkı reflü hastalığındaki gibidir. Hatta hiçbir bulgu vermeden seyredebilir. Her insanda zaman zaman görülen geğirti ve mide yanmaları ile başlayabilir. Hastalık ilerlemeye başladıktan sonra göğüs duvarı altında yanma, ağza acı-ekşi su gelmesi, geğirti, yutma güçlüğü, kuru öksürük, farenjit gibi bulgularla seyreder. Bazı hastalar astım nöbetleri geçirdiklerini zannederek göğüs hastalıkları uzmanlarına gider. Diğer bir grup hasta da tekrarlayan boğaz enfeksiyonları nedeni ile kulak burun boğaz uzmanlarına başvurur. Yani bulgular masumane reflü hastalığı bulguları gibidir.”

Prof. Dr. Ersoy, hastalığın yemek borusu dışına çıkarak, komşu dokulara doğru ilerlemesi durumunda ciddi yutma güçlüğü, kilo kaybı gibi nedenlerle zorunlu olarak doktora gittiklerinde ise hastalığın çok ilerlemiş, tedavisi güçleşmiş ve beklenen yaşam süresi kısalmış bir tablo ile karşı karşıya kalındığını ifade etti.

♦Reflü’sü Olanlara Öneriler

Reflü Diş Çürüklerine Sebep Oluyor

Mide İlaçlarını Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Prof. Dr. Emin Ersoy, hastalara yönelik uyarısında doktor muayenesi olmadan rastgele şekilde mide asidini ortadan kaldıran ilaçların kesinlikle kullanılmaması gerektiğini, aksi halde yanlış tedavinin yemek borusu ve mide kanserlerinin bütün erken bulgularını ortadan kaldırarak, iyi huylu olarak başlayan ve tedavi edilebilecek olan bir hastalığı tanısını geciktirerek kansere neden olabileceğine işaret etti.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir