Vatoz Balığı Kendi Kendine Hamile Kaldı.Vatoz Balığı Kendi Kendine Hamile Kaldı.

İstanbul Sea Life Akvaryum’da  yaşayan “Melek” isimli vatoz balığı 32 kilodan 35’e çıktı. Ultrasonda gebe olduğu belirlendi.

İstanbul Sea Life Akvaryum’da türü ‘Aetobatus Narinari’ olan bir vatoz, erkek bir vatozla çiftleşmemesine rağmen hamile kaldı.

7.5 yaşında olan “Melek” isimli vatozun akvaryumda erkek türü olmadan yaşadığı halde hamile kalmış olması şaşkınlık yaratsa da bilim insanlarına göre bu mümkün. Kemikli balıklar sınıfında olan vatozların bazı türlerinde iç döllenme görülüyor ve yavrular doğumla dünyaya geliyor.

Deniz biyolojisi bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Muammer Oral, “Bu balık türünde dişi bireyler çiftleşir çiftleşmez hamile kalmayabilirler. Önceden çiftleşme gerçekleşmişse erkekten gelen spermi uzun bir süre muhafaza edebilirler. Uygun koşullarda vücutta yumurtaları gelişir ve bu spermlerle döllenir ve yavru dünyaya getirebilirler” dedi.

Akvaryum yetkilileri, vatozu davranışlarındaki değişiklikler üzerine kontrol ettiklerini belirterek, “32 kilodan 35’e çıktı. Ultrasonda gebe olduğu belirlendi. Vatozların gebelik süreleri 8-12 ay. Veterinerler, 3 ay sonra 1-4 arası yavru dünyaya getireceğini söylediler” dedi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir