Sade Dondurma Tercih Edin…Sade Dondurma Tercih Edin…

Uzmanlar sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezi dondurmayı tüketirken sade veya çikolatalı olanın tercih edilmesini tavsiye ediyor.

 Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatih Gültekin, rengârenk satılan ve meyveli olduğu ifade edilen dondurmalara renklendirici katılabileceğini söyledi:

“Dondurmaya katılan renklendiricinin niteliği bilinmediği için meyveli dondurmalar yerine sade veya kakaolu olanların tercih edilmesini öneriyoruz. Dondurma alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de, üreticisi belli olan ve kalitesine güvenilen markaların tercih edilmesidir” dedi.

♦Maraş Usulü Sade Dondurma

Doğal renklendiricilerin risk oluşturmadığını ancak sentetiklerin insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğini vurgulayan Gültekin, meyveli dondurmanın sentetik renklendirici içermediğinden emin olunması gerektiğini belirterek

Limonlu dondurma alacaksanız hafif sarıya çalabilir ama kesinlikle sapsarı değildir. Çilekli dondurma ise hafif pembe olmalıdır. Sentetik renklendiricilerin bir kısmı DNA hasarı oluşturabilir, alerjik hastalıklara yol açabilir, kanser riskini artırabilir.  Sentetik gıda boyalarının çocuklarda hiperaktiviteyi artırdığı da gösterilmiştir” dedi.

♦Limonlu Buz – 4 Kişilik

♦Dondurma Alırken Ve Tüketirken Dikkat….

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir