Engelliler İçin Akıllı Uygulama: Be My EyesEngelliler İçin Akıllı Uygulama: Be My Eyes

Görme engelli vatandaşlara akıllı uygulama ile yaşamlarına destek geliyor!

“Be My Eyes”isimli uygulama ile ios işletim sistemine sahip engelli vatandaşların yaşamlarına destek oluyor!

Özel bir firma tarafından geliştirilen akıllı telefon “Be My Eyes” >”Gözlerim Ol” uygulamasına e-posta adresi ya da Facebook aracılığıyla üye olunabiliyor.

Bir çeşit sosyal arkadaşlık ağı olan uygulama ile görme engelli kişilerin empati duyguları ön plana çıkıyor. Görme engelli kullanıcılar bu uygulamayı “Voice Over” yani “Sesli Komut” özelliği kullanarak faydalanabiliyor.

Örneklemek gerekirse evdeki ağrı kesicinin son kullanın tarihi geçip geçmediğini bilemeyen görme engelli kişi, hemen o kutunun resmini çekip uygulama üzerinden paylaşıyorsunuz. Ses destekli uygulama ile diğer kişiler yardımınıza yetişiyor.

UYGULAMA NASIL ÇALIŞIR?

Ücretsiz olarak Apple Store’dan indirilen uygulama girişinde görme engelli ya da gönüllü kullanıcılar olarak profilinizi oluşturabiliyorsunuz. Uygulama içerisinde aktif olduğunuz anda görme engelli bir kullanıcı sizden yardım isteyebiliyor. Görme engelli kişinin kamerasından gösterdiği objeleri ya da yazıları okuyup yardımcı olma imkanına sahip olurken, puanlama sistemi ile birbiri ile anlaşamayan kişilerin tekrar karşılaşması da engelleniyor.

Uygulamayı indirmek için tıklayın.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir