Sıcak Havalarda Bol Su İçinSıcak Havalarda Sıvı Tüketimi

Yaz aylarında sıcak sebebiyle artan sıvı tüketimine karşı uzmanlar uyarıyor.

Sıcaklarda sıvı tüketiminin önemine değinen uzmanlar,  gün içerisinde toplam 12 bardak sıvı tüketilmesi uyarısında buluyor.

Sıcak Havalarda Su Tüketimine Dikkat!

Uzmanlar sıcak havalarda yetişkinlerin sıvı tüketimini 3 litre olarak belirtmişlerdir.

Sıvı tüketimi mide bağırsak hareketliliği kadar, böbreklerin temizlenmesi açısından da büyük önem taşır. Bu nedenle gün içinde, porsiyonlara bölünmüş olarak 12 bardak su tüketilmesi tavsiye edilir. Genelde sabah uyanıldığında oda ısısında olan bir bardak suyun içilmesi gece dinlenme sürecinde olan midenin hafifçe hareketlenmesini sağlamaktadır.

Su tüketimi ile ilgili diğer yazılarımıza makalenin sonundaki linklerden ulaşabilirsiniz…

Boş Mideye Soğuk Su Zararlı mıdır?

Boş mideye soğuk suyun zararlı olduğunu belirten uzmanlar, boş mideye içilen soğuk ya da buzlu suların midenin aniden kasılmasına ve kramplara yol açacağını  ifade ediyorlar. Boş mideye içilen soğuk suların mide ve bağırsak sorunlarının tetikleyicisi olabileceğine dikkat çekti

Sıvı Tüketimi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler…

Sıvı tüketimi normalde ayakta değil oturarak yapılmalıdır. Aniden boş mideye ayakta içilen sıvı, özellikle de soğuk ve buzlu ise bu kramplar daha şiddetli olur.

Soğuk içecekler yaz aylarında serinletici olarak algılanmaktadır. Fakat ileri de mide ve bağırsak sorunları ile karşılaşılabilir.

Gazlı ve buzlu olan içecekler mide kramplarına sebep olduğu kadar asiditeyi de artırıcı özelliktedir. Bu durum ileri ki yaşlarda bir dizi mide sorunu olarak karşınıza çıkabilir.

Günlük İçecek Listesinde 12 Bardak Sıvı Mutlaka Olmalı.

Gün içerisinde 12 bardak sıvı tüketiminin olması gerektiği ifade eden uzmanlar sıvı tüketimi ile ilgili önerilerde bulunuyor.

Güneş ve yaz sıcakları, gün boyunca yapılan aktivitelere bağlı terleme yoluyla sıvı kaybını arttıracağı ve hızlandıracağı için mutlaka 12 bardak su ve sıvı tüketimine önem verilmelidir.

Sıcak havalarda kahvaltıda sıcak çay içmeyi tercih etmeyenlerin, soğuk olarak kakaolu, kahveli ya da eritilmiş çikolatalı süt tüketebilirler.

Gün boyunca kendi hazırlayacağınız, taze demlenmiş çayı süzerek içine limon ve elma dilimleri ilave edebilir ve soğuk olarak tüketebilirsiniz.

Gün boyunca kahvaltınız da tüketeceğiniz çayın yanı sıra, gün içerisinde şekersiz olarak içilecek en fazla üç fincan kahvenizi sıvı tüketimi listenize ekleyebilirsiniz.

Yemekte tüketilecek içecekler arasında naneli ayran, limonata ve şekersiz şerbetlerle, taze sıkılmış ya da şeker ve katkı ilavesiz kutu meyve suları da içecek listenizde yer alabilir.

Bunların yanı sıra sütünde gün içerisinde toplam 12 bardak sıvı tüketimine dahil edilerek  sağlık açısından son derece önemli olmaktadır.

Kişinin tercihlerine bağlı olarak sade su içiminden hoşlanılmadığı taktirde bir sürahi suyun içerisine 4-5 adet tarçın kabuğu eklenebilir.

Ayrıca taze nane ya da elma dilimleri ile hazırlanan soğuk bir içeceğin damağa hoş olan aromasından ötürü rahatlık vermekte ve içimi kolaylaştırır.

Şişeden Su İçerken Dikkat Edin
Günlük Su Miktarına Dikkat
Aç Karnına Su İçmenin 10 Nedeni
Kalp Krizinden Korunmak İçin Su İçin

4 Yorum

  1. Harun Hakkı 10 Temmuz 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 10 Temmuz 2017 Alıntıla
  2. Meltem 10 Temmuz 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 10 Temmuz 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir