Sıcak Havalarda Burun Kanamasına DikkatSıcak Havalarda Burun Kanamasına Dikkat

Yaz aylarında sıcak hava, sıcak havanın tesir ile artan tansiyon artışı ve klimanın kuruttuğu hava dolayısı ile burun kanamalarında artış görülebilmektedir.

Yazın burun kanamaları sıklıkla rastlanan bir durumdur. Burun kanamaları sadece yetişkinlerde değil  çocuklarda görülebilmektedir.

Burun Kanaması Neden Olur?

Burun kanaması, sıcak ve kuru havanın burnun mukus bariyerini kurutması ve bunun sonucunda kılcal damarlarda zedelenme oluşturması ile oluşur.

Burun kanamalarının yüzde 90’ı hafif seyirli oluyor ve genellikle kendiliğinden geçiyor. Burun kanaması sıcak haricinde başka hastalıklarında habercisi olabilmektedir.

Sıcakta ortaya çıkan burun kanamalarının yüzde 10’unda ise, hipertansiyon veya kalp damar hastalıkları gibi ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. Bu tür durumlarda sıcak ve kuru hava sadece kanamayı tetikleyen bir faktör oluyor.

Burun Kanamalarını Ciddiye Almamızı Gerektiren 7 Sinyal Ve Altında Yatan Nedenler:

Sıcak Ve Kuru Hava

Uzmanlar, burun mukozasının çok yoğun bir damar ağı tarafından beslendiği ve dış ortamla teması yoğun olan bir bölge olduğu için sık kanadığını belirtiyorlar. Burun mukozasının üzerinde onu adeta bir bariyer gibi saran jelimsi bir mukus tabakası mevcut. Bu tabaka burnun nemli kalmasını sağlayarak, alınan havanın nemlendirilmesi, ısıtılması ve temizlenmesi işlevine katkıda bulunuyor. Çok sıcak ve kuru havalarda bu mukus bariyerinin kurumasına bağlı olarak kılcal damarlarda zedelenme ve kanama olabiliyor.

Bunları Göz Ardı Etmeyin…

1. Burun yoğun bir şekilde kanıyorsa,

2. Kanama nefes almayı engellemeye başladıysa,

3. Kanama tekrarlıyorsa,

4. Bilinen kan hastalığı varsa,

5. Bilinen kalp damar hastalığı mevcutsa,

6. Kan sulandırıcı ilaç kullanılıyorsa,

7. Kanama travmaya bağlı oluşmuşsa, zaman kaybetmeden bir hekime başvurmak son derece önemli.

Burun kanamasının nedenleri lokal ve sistemik nedenler olarak iki gruba ayrılıyor. Burun kanamasının altında yatan nedenler:

Lokal Nedenler

Travma: Burun ameliyatları, burun travmaları, yüzme veya dalma gibi baro travmalar uzun süre burun spreylerinin kullanımı.

Burundaki sorunlar: Burun içindeki eğrilikler normal hava akımını bozdukları için kuruluk ve kabuklanmaya arkasından da burun kanamalarına neden olabiliyor.

Mevsim: Yaz aylarında sıcak ve klimaların burunda yarattığı kuruluk ve tansiyon artışı burunda kanamaya neden olabiliyor.

Enfeksiyoz ve enflamatuar hastalıklar: Viral ve bakteriyel üst solunum yolları enfeksiyonları, saman nezlesi gibi alerjik durumlar.

Tümörler: Burun içerisinde, sinüslerde veya genizde oluşan tümörler. Ancak bu durumda kanama genellikle tek taraflı, sürekli ya da tekrarlayıcı oluyor.

Sistemik Nedenler:

Kan hastalığı: Doğuştan olan ya da sonradan gelişen ve pıhtılaşma bozukluğu ile giden bir kan hastalığı.

Hormonal nedenler: Hamilelik döneminde kan hacmi artışı.

Kalp damar hastalıkları:  Hipertansiyon ve kalp yetmezliği gibi kalp damar hastalıkları.

Burun Kanamasında Ne Yapmalı?

Başınızı Asla Arkaya Doğru Yaslamayın

Toplumda burun kanamalarında başı arkaya doğru yaslamak gerektiği yönünde çok yanlış bir bilgi vardır.  Bu bilgi yanlıştır. Uzmanlar, bu pozisyonun boğaza doğru akan kanla boğulma ve öğürme riskini artırdığı uyarısında bulunuyor. Bu nedenle burun kanamasında başı öne doğru eğmek gerekmektedir.

Burun kanamalarında öncelikle burnun içerisi temizleniyor. Ardından ilaç emdirilmiş pamuk şeritler burun içerisine yerleştiriliyor ve hastanın başı öne doğru eğdirilerek burun kanadından baskı uygulanıyor. Bu uygulamayla burun kanamalarının 2/3 ‘ü durdurulabiliyor.

Koterizasyon (kanayan burun mukozasını yakma işlemi), burun kanamasını kontrol etmek için en sık kullanılan yöntemlerden biri. Uygun hastalarda kimyasal veya elektrokoterizasyon kanamanın şiddeti ve yerine göre tercih ediliyor. Daha ciddi kanamalarda, kanamanın yerine göre ön ya da arka tampon veya her ikisi birden uygulanabiliyor.

İlginizi çekecek makaleler…

Burun Kanaması İle İlgili Önemli Bilgiler
Bahar İle Birlikte Alerjide Geliyor

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir