2 Bin 656 Adet Armatürle Işıklandırılacak!2 Bin 656 Adet Armatürle Işıklandırılacak!

Selimiye Camii armatürle 2 bin 656 adet armatürle ışıklandırılacak!

UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne girdikten sonra ziyaretçi akınına uğrayan Selimiye Camii’ni Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Mimar Sinan’ın ‘Ustalık Eserim’ dediği eşsiz mağbet Selimiye Camii’nin ışıklandırılacağını ve  1 milyon 534 bin TL maliyet ile 90 gün sürede tamamlanacağını açıkladı.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Selimiye Camii dışında Üç Şerefeli ve Ulu Camileri’nin de aydınlatılma çalışmalarının valilik tarafından sürdüğünü belirtirken, Selimiye Camii’nin ışıklandırma sayesinde 100 kilometre uzaktan, Yunanistan ve Bulgaristan’dan da görülmesi planlanıyor. Maliyet için sponsor aranırken, proje ile yerli ve yabancı turistin, Edirne’ye çekilmesi hedefleniyor.

Turistlerin günün her saatinde Edirne’de bulunmasının güzel olduğunu ifade eden Vali Şahin, “Turizmde bu yıl çok büyük artışlar var. Geçen seneye göre büyük artışlar var. Para harcayan turistlerin gelmesi göz dolduruyor. Selimiye’nin dünya miras listesine girmesi turizmi etkilemiştir. Sadece bayramın 3’üncü günü Selimiye Camisi’ne giren kişi sayısı 13 bin 500’dür. Sabah 8’den akşam 9’a kadar. Bu rakamları caminin içine girilirken ayağa giyilen poşet sayısından biliyoruz. Camiye girerken bayanlara verilen başörtüsü ve etekler bir kereliktir. Bu uygulama Türkiye’de bir ilktir. Bir diğer ilk uygulamalarımız da Selimiye, Ulu ve Üç Şerefeli Camileri’nin 24 saat açık olmasıdır. Türkiye’nin hiçbir yerinde ibadet yerlerinin açık olduğunu göremezsiniz” diye konuştu.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir