Ali Nar Vefat Etti!Edebiyat dünyasının tanınan isimlerinden Yazar Ali Nar Hoca bugün vefat etti.

Ali Nar Hoca, bugün Bezmi Alem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Çoklu organ yetmezliği sonucu bu sabah saatlerinde hayata gözlerini yumdu.

Nar’ın cenazesi, Fatih Camisi’nde yarın cuma namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek.

Ali Nar Kimdir?

Ali Nar, 1941 Sarıkamış’da doğdu. 1953’te Kayseri İmam Hatip Lisesi’ne girdi; 1959’da Erzurum’da mezun oldu; aynı yıl İstanbul Yüksek İslam Enstitisü’ne girdi ve 1964’te buradan mezun oldu.

Diyarbakır, Erzincan, İzmit ve İstanbul’daki İmam hatip liselerinde öğretmenlik yaptı, 1990’da emekli oldu. Dünya İslamî Edebiyat Birliği üyesi olup bu cemiyetin Türkiye temsilcisi idi.

İlk şiiri “Su” 1961’de, ilk kitabı “Fetih” 1975’te yayınlandı. Milli Gazete, Yeni Devir, Vahdet Dergisi gibi süreli yayınlarda makaleleri neşredildi. Klasik ve Modern Arapça’dan çevirileri de olan Nar, Türkiye ve İslam dünyasının ilk bilim-kurgu romanı olan Uzay Çiftçileri kitabının da yazarıdır. Bu eser Türk sinemasını da etkilemiștir.

Fethullah Gülen’in de desteklediği Dinlerarası Diyalog’a karșı olan etkin yazarlardan biri olmuştur. Kapsamlı eserlerinden biri Dinler Arası Diyalog Fitnesi adlı kitabıdır.

Ali Nar’ın ilk kitabı “Fetih”in yanı sıra “Koro”, “Muhtar Kafası”, “Porselen Dişli Demokrat”, “Ezan Donanması”, “İki Sonsuzda Gerilim”, “Kan Denizi”, “Ortadoğu Günlüğü”, “Anadolu Günlüğü” , “Arılar Ülkesi”ve “Uzay Çiftçileri” yayımlandı.

Dini ilmî telifleri arasında:

Kırk Hadisle Müslüman Kimliği
Hicret
İlm-i Kelam Dersleri
Cep ilmihali
Arapça’dan çevirdiği eserler:

Necib el-Kiylani’den Cakartalı Kız
Kuzey Kahramanları
Kara Gölge ve İlahî Nur’u
A. Ahmed Bâkesir’den Cihada Çağrı
Arapça’dan çevirdiği ilmî eserler arasında ise:

Said Ramazan el-Bultî’den Fıkhu’s-Siyre
Akaid Risaleleri
Abdülmecid Zindanî’den İman Yolu

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir