Dize Aldığınız Darbeden Sakat Kalabilirsiniz!Dize Aldığınız Darbeden Sakat Kalabilirsiniz!

Dize alınan darbeler basite alınıp ihmal edilmemeli. Diz alınan darbelerle oluşan ağrılar menüsküs yırtığına sebep olur ve tedavi edilmemesi halinde kıkırdak aşınmasına, sonrasında da diz bölümünden bacakta şişmeyle sakatlığa kadar götürebilir!

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Salim Ersözlü, menüsküs yırtığının uzun süre tedavi edilmemesi halinde kıkırdak aşınmasına, sonrasında da diz bölümünden bacakta şişmeyle sakatlığa kadar götürebileceğini belirterek, “Hasta bacağını kullanamaz. Bu nedenle dize alınan darbelerle oluşan ağrıları basite almadan en kısa sürede doktora gidilmelidir. Yırtığın oluşturduğu düzensizlik nedeniyle eklem fonksiyonlarının bozulur. Bu sebep ile erken tedavi önemlidir.

  • Sporcu hastalığı olarak bilinen ve yaşa bağlı olarak artış gösteren menüsküs yırtığının tedavi edilmediğinde sakat bırakır.
  • Menüsküs yırtığının sadece sporcu hastalığı değildir. Hastalığın her yaşta görülebilir.
  • Genç ve aktif insanlarda menüsküs dokusu sağlam olduğu için yırtıkların ancak ciddi travmalar sonucunda meydana gelir.
  • İleri yaşlarda ise eklem içi aşınmaya bağlı olarak günlük hayatta çok basit diz hareketlerinde bile yırtılmalar oluşabilir.
  • Menüsküs dokusunun sık olarak ani dönme hareketlerinin yanı sıra dizdeki her türlü travma sonucu yırtılabilir.
  • Menüsküs yırtıklarının büyük çoğunluğunda ağrı, şişlik ve kilitlenme gibi ana belirtilerin yanında en önemli belirti ağrıdır.

Tedavi edilmediğinde uzun vadede sakatlıkla sonuçlanabilen durumlar oluşturabileceğini kaydeden Ersözlü, şu bilgileri verdi:

Menüsküs yırtığı, uzun süre tedavi edilmemesi halinde kıkırdak aşınmasına ve sonrasında diz bölümünden bacakta şişmeyle sakatlığa kadar götürebilir.

Hasta bacağını kullanamaz.

Bu nedenle dize alınan darbelerle oluşan ağrıları basite almadan en kısa sürede doktora gitmek gerekir. Hastalığın cerrahi tedavisi yüzde 93’ler oranında doğru sonuç veriyor.

Tabii cerrahi adımın ardından uygulanacak fizik tedavi ve egzersizler iyileşmenin önemli bir göstergesi olacaktır.

Günümüzde menüsküs ameliyatları sonrası, ameliyat teknikleri ve rehabilitasyonun gelişmesiyle hastalar bir gün sonra taburcu ediliyor, bir hafta sonra da işine dönebiliyor.

Spora dönüş süresi ise yapılan işleme bağlı olarak 2-4 hafta kadar sürüyor.”

Kaynak: AA

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir