Google Play’de Bİr Sahte Uygulama Daha!Google Play’de Bİr Sahte Uygulama Daha!

Google Play’de, BatteryBot Pro’nun sahte bir versiyonunu uygulama mağazasından kaldırdı.

Google Play’de yeni bir sahte uygulama krizi daha yaşandı ve Google, popüler Android uygulaması BatteryBot Pro’nun sahte bir versiyonunu uygulama mağazasından kaldırdı.

Uygulamanın orijinal versiyonu BatteryBot Pro‘yu bugüne kadar yaklaşık 500 bin kişi tarafından indirdi. Uygulama, akıllı telefonlardaki batarya kullanımı ile ilgili detaylı bilgi vererek kullanıcıları sıcaklık, voltaj, gerilim ve pil durumuyla ilgili bilgiler veriyor.

Ancak, Google Play’de sahip olduğu aylık 1 milyarlık kullanıcı sayısıyla, siber suçluların bir numaralı hedefi olmuş durumda. Orijinal sürümün aksine ücretsiz bir şekilde sunulan sahte sürüm, cihaz için daha fazla erişim izni istiyor. Güvenlik şirketi Zscaler araştırmacıları, sahte BatteryBot Pro’nun, kurbanın cihazını tam olarak kontrol altına almak için kurulum sırasında yönetici erişimi talep ettiğini tespit etti.

Sahte uygulama ayrıca metin mesaj gönderebilme, uygulama yükleyebilme ve kullanıcının konum bilgisini izleyebilme gibi batarya monitör uygulaması kapsamı dışında bir çok erişim izni istiyordu. Zscaler, eklenen ekstra kod ile birlikte uygulamanın “tıklama sahtekarlığı” için tasarlandığını açıkladı.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir