Kronik Hastalığı Olanlar Dikkat!Ramazan boyu serin geçen hava artık geride kalacak ve mevsim normalleri yaşanmaya başlanacak. Meteoroloji bu hafta bazı şehirlerde hava sıcaklığının 40 dereceye çıkabileceğinin uyarısını yaparken Uzmanlar kronik hastalıkları olanları gün ortasında dışarı çıkmamaları gerektiği konusunda uyarıyor.

Hipertansiyon, kalp ve diyabet hastaları sıcak havalarda daha büyük risk altında!

Kronik hastalıkları olanları gün ortasında dışarı çıkmamaları gerektiği konusunda uyararak, sıcak çarpmasına karşı alınabilecek önlemleri sıralıyorlar.

Medical Park Trabzon Hastanesi Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kaan Kulan, sıcak havalarda özellikle kalp hastalarının risk altında olduğunu söyledi. Vücut ısısının düzenlenmesinde derideki kan akımının çok önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Kulan, “Sıcak havalarda vücut ısısını düşürmek için mevcut kanın deriye yöneltilmesi sonucunda beyin, böbrek, kalp gibi hayati organlara giden kan miktarı azalır. Kalp, daha hızlı ve daha kuvvetli kasılarak bu açığı kapatmaya çalışır ve kalbin iş yükü artar. Bu durum kalp kasını besleyen ana damarların yetersiz olduğu hastalarda kalp krizini tetikleyebilir” dedi.

Aşırı ısı artışıyla beraber vücuttaki enzimatik faaliyetler de bozulur. Bütün bunlar ani ölümlere neden olabilir!

Aşırı terleme ve bazen de buna eşlik eden kusma nedeniyle sıvı kaybının yanında; sodyum, potasyum gibi elektrolit kaybının olduğunu söyleyen Doç. Dr. Kulan, “Bu durum kalpte ritim bozukluklarına, kas kramplarına, beyin ve sinir sistemi fonksiyonlarında bozulmaya yol açabilir.

Aşırı sıcaklarda beslenmeye de dikkat!

Doç. Dr. Kulan, “Az, aralıklı ve proteinli yiyecekleri tercih edin. Çayı kahveyi daha az için. Bol bol su tüketin” dedi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir