Güneş Enerji İle Dünya SeyahatiGüneş Enerji İle Dünya Seyahati

Güneş enerjisi ile çalışan Solar Impulse 2, dünya etrafında seyahat ediyor. Solar Impulse 2, Pasifik Okyanusu boyunca gerçekleştirdiği uçuşunu başarılıyla tamamladı.

Güneş enerjisi ile çalışan Solar Impulse 2, gerçekleştirdiği dünya etrafındaki seyahati için Pasifik Okyanusu‘nu geçerek, Hawaii‘ye ulaşmak üzere Pazartesi günü Japonya’dan havalanmıştı. 120 saatlik zorlu yolculuğunu tamamlayan Solar Impulse 2, en uzun süreli uçuş rekorunu kırarak Hawaii’de bulunan Kalaleoa havalimanına başarılı bir şekilde iniş yaptı.

Solar Impulse 2’nın 5 gün süren yaklaşık 7 bin kilometrelik zorlu yolculuk yaptı.  Yolculuk boyunca uçağı tek başına kullanan pilot Andre Borschberg Hawaii’ye gerçekleştirdiği başarılı uçuşunun ardından yaptığı açıklamada, “Dördüncü günde oldukça yorgun olduğumu hissettim. Bedenim oksijen ihtiyacını sert bir şekilde gösterdi” dedi.

Dünya etrafındaki turunu güneş enerjisi ile gerçekleştiren Solar Impulse 2, seyahatine 9 Mart’ta Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’den havalanarak başlamıştı. Seyahati kapsamında Umman, Hindistan, Burma, Çin’e uğramış buradaki kötü hava şartları nedeniyle seyahatine ara vermişti.

Pasifik Okyanusu’nu geçerek Hawaii’ye ulaşmak üzere 31 Mayıs’ta Çin’deki ikinci durağı olan Nankin kentinden havalanan uçak kötü hava şartları nedeniyle, Japonya’nın Nagoya kentine zorunlu iniş yapma kararı almıştı. Kötü hava şartlarının düzelmesi için 2 ay Japonya’da bekleyen Solar Impulse 2, Hawaii’ye ulaşmak üzere Pazartesi günü kalkış yapmıştı.

Hawaii’den ABD’ye geçecek olan Solar Impulse, daha sonra Atlantik Okyanusu‘nu aşarak dünya turunu tamamlayacağı Abu Dabi‘ye dönmeden önce Avrupa ya da Kuzey Afrika’da son molasını verecek. Seyahatin bir sonraki ayağı olan Hawaii-Phonenix uçuşunda uçağın pilot koltuğunda bu kez Bertrand Piccard oturacak.

Dünya turunun tamamlanmasıyla Solar Impulse, dünyanın çevresini yakıtsız olarak sadece güneş enerjisiyle kateden ilk uçak olacakken, Solar Impulse’ın kaşifi ve pilotları olan Bertrand Piccard ve Andre Borschberg ise dünyanın çevresini güneş enerjisiyle dolaşan ilk insanlar olarak tarihe geçecekler.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir