Göz Gribi Bulaşıcıdır!Göz Gribi Bulaşıcıdır!

Uzmanlar göz gribinin bulaşıcılığına dikkat çekip, göz gribinin genellikle tek göz ile başladığını ve grip benzeri bulgularla karşılaşılabildiğini açıklıyorlar.

Isparta Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özgür Uzun, göz gribi hastalığının bulaşıcı özelliğine dikkat çekerek göz gribini anlattı:

Isparta Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özgür Uzun, “Havuz ve denize girerken lenslerinin mutlaka çıkarılması gerektiğini, lens kullanan hastaların, enfeksiyonlara karşı hem daha hassas olduğunu hem de hastalığın daha ağır seyredebildiğini belirtirken  gözlerinde kızarıklık, yanma ve batma gibi şikayeti hissettiklerinde lensleri çıkarıp göz doktoruna başvurmalıdırlar” dedi.

Op. Dr. Özgür Uzun, göz gribinin çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonu, grip benzeri bulgularla başlayabildiğine dikkatleri çekti.

Op. Dr Uzun, “Genellikle, tek taraflı başlar ve 2 hafta sonra diğer göze geçebilir. Şikayetler sulanma, batma ve Ağrı şeklinde olur. Göz gribi  doktor kontrolünde kullanılacak ilaçlarla 2 hafta içinde iyileşme görülür. 

Gözün ön tarafındaki kornea dediğimiz camsı kısımda tutulma olursa iyileşme süresi uzaya bilir. Adenoviral konjonktivit tedavisinde amaç, enfeksiyonun başka kişilere bulaşmasını önlemek ve kişisel hijyene dikkat etmektir.”

Göz Gribinde Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Gözler kaşınmamalı
  • Havlu, yastık ve gözlük gibi eşyaların kullanımına dikkat edilmeli.
  • Hastanın eşyaları ayrılmalıdır.
  • Ortamdaki diğer kişilerle yakın temastan kaçınılmalı.
  • Özellikle küçük çocuk ve kronik hastalığı olan yaşlı hastalardan mümkün olduğunca uzak durulması gerekir.
  • Soğuk kompresyon, belirtileri azaltarak hastayı rahatlatabilir ve gelişebilecek bakteriyel konjonktivitlerin önlenmesi gerekebilir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir