Kazım Koyuncu’nun 10. Ölüm Yıldönümü!Kazım Koyuncu’nun 10. Ölüm Yıldönümü!

Kazım Koyuncu, ölümünün 10’uncu yılında mezarı başında anıldı!

Karadenizli, sanatçı Kazım Koyuncu, akciğer hastalığından 33 yaşında hayatını kaybeden Kazım Koyuncu’nun Yeşilköy Köyü’ndeki kabri başında ölümünün 10’uncu yılında anma töreni düzenlendi.

Yağmur altında yapılan törene Kazım Koyuncu’nun annesi Hüsniye, babası Cavit ile kardeşleri Canan, Hüseyin Orhan, Oğuz ve Niyazi Koyuncu ile Laz Kültür Derneği Başkanı Mehmet Ali Beşli, Halkevleri Doğu Karadeniz Şube Başkanı Taylan Kaya, Karadenizliler Konfederasyonu Başkanı ve Trabzonspor eski yöneticisi Tahsin Usta ile dostları ve sevenleri katıldı.

Türkçe, Lazca, Hemşince ve Gürcüce dillerinde konuşma yapan sevenleri, Kazım Koyuncu’yu anlattı, ’Unutmayacağız, unutturmayacağız’ mesajı verirken, Trabzonspor’un Vira taraftar grubu üyelerinin de bordo- mavi formalarıyla katıldıkları törende alana ’Kazım’ın yolundayız’ yazılı Lazca pankart astı.

Kazım Koyuncu’nun ölüm saati olan 12.58’de saygı duruşu ile başlayan törende konuşan arkadaşı Adem Kuyumcu, 10 yıl önce Kazım’ı yağmurlarla getirerek sevdiği topraklara verdiklerini hatırlattı, “Kazım Koyuncu, devrimci, Laz, Karadenizli evrensel bir insandı. ’Bir çocuğun ormanında kaybolmak istiyorum’ diyordu. ’Bir şey ürettim ben. 3- 5 kişilik değil kocaman bir şey. Sevgi denen şeyi ürettim’ diyordu. Biz Kazım’ın sevgi ormanında bir ağacız. Bugün biz yüz binler olduk. Bütün kötülülerin ve kokuşmuşluğun içerisindeki sistemde Kazım bize ışık oldu, sevgiyi ve bir arada olmayı öğretti. Kazım halkların varlığı için Lazca, Hemşince, Gürcüce, Türkçe şarkılar söyledi. Bugün burada birçok ana dilde konuşan dostlarla bir aradayız. Var olduğumuz sürece hep burada olacağız” dedi.

Merhum sanatçının ağabeyi Oğuz Koyuncu da “Burada bugün dostları var. Kazım unutulmayacak. Bir insanın kimliği çok önemli. Bu dünyada yaşadın. Ot gibi gelip ot gibi gidersen farklı. Ama insan gibi gelir insan gibi gidersen dünyada her zaman kalıcılığın vardır. Kalıcı olan bir insandı. Onun ailesi olmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Anne Hüsniye Koyuncu ise törene katılanlara teşekkür etti, “Bereketiyle geldi benim yavrum. Yağmur yağıyor” dedi, mezarı başında oğlu için dua etti.

Törenin sonunda Trabzonsporlu ’Vira’ taraftar grubu Kazım Koyuncu’nun annesi Hüsniye Koyuncu ile birlikte anıt mezar başında hatıra fotoğrafı çektirdi.Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir