Konjunktivit’i İhmal EtmeyinKonjunktivit’i İhmal Etmeyin

Yazın gelmesi ile birlikte göz enfeksiyonları da artıyor. İlk bahar ve yaz aylarında mevsimsel olarak artış gösteren konjunktivit halk arasında göz nezlesi olarak bilinmektedir. Gözleriniz kızarıyor ve içerisinde yabancı bir cisim varmış gibi bir his oluyorsa gözünüzde konjunktivit olma ihtimali yüksekdir. Doktora gidip doktorum önereceği göz damlasını kullanmak ile rahatsızlığınız geçecekdir. Konjunktivit ile ilgili detaylı bilgiyi Hisar Intercontinental Hospital Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Faruk Eroğlu anlatıyor:

 Konjunktivit t ‘i İhmal Etmeyin

Viral göz enfeksiyonlarının (adenoviral konjonktivit) kendisini gözde kızarıklık, sulanma, batma ve ağrı şikâyetleri ile gösterdiğini dile getiren Op. Dr. Eroğlu; ‘Işıktan rahatsız olma şikâyeti çoğunlukla vardır. Kulak önünde şişlikler göz kapaklarında şişlik ve konjonktiva altı kanamaya bağlı hastalar arasında paniğe yol açan tablolar olabilir.

Çocuklarda ise ateş, boğaz ağrısı ve burun akıntısı görülebilir. Hastalığın 1 hafta kuluçka süresi vardır. Enfeksiyon 10 ile 20 gün arasında sürebilir. İlk on günlük süreçte başkasına da bulaşabilir. İnsandan insana; daha çok direkt temas ya da hastanın temas ettiği eşyalarla bulaşır.

Ayrıca solunum yoluyla da (damlacık) bulaşabilen konjonktivit küçük salgınlara yol açabilir. Özellikle aile bireyleri arasında ortak kullanılan havlular, sarılma, tokalaşma ile bulaşma olabilir.
Ayrıca hasta kişilerin gözlük, şapka ve yastık gibi özel eşyalarının başkaları tarafından kullanılması da bulaşma riskini artırır.

Toplu taşıma araçlarında seyahat sırasında hasta kişilerin ellerinden başkalarına bulaşabilir. İş yeri ortamında aynı bilgisayarı veya telefonu kullanma ile başkalarına bulaşabilir. Ancak yaz aylarında en önemli bulaşma yolu yüzme havuzlarıdır. Bu yüzden hastalıklı kişilerin özellikle toplu kullanımı olan havuzlara gitmemesi gerekir. Hastalık önce bir gözde başlar, kısa sürede diğer göze geçer.

Konjonktivit birçok hastada ilerleyerek gözde membran oluşumuna ve daha sonrada şeffaf kornea tabakasının bulanıklaşmasına (keratit) yol açabilir. Bu durum hastalarda görme azalması yapabilir. Kişinin konjonktivit başlar başlamaz doktora başvurması ve hastalık süresince kontrol altında olması gerekir. Aksi takdirde kalıcı görme azalmaları görülebilir. Özellikle kontakt lens kullanan hastaların kontak lensleri her iki gözden çıkarmaları gerekir. Lens kullanımı enfeksiyonun göze yerleşmesini kolaylaştır ve başka komplikasyonlara yol açar.

Tedavisinde direkt etkili bir ilaç yoktur. Daha çok rahatlatıcı ilaçlar kullanılır. Soğuk kompres faydalıdır. Antibiyotikli damlalar ile ikincil bir bakteriyel enfeksiyon oluşması engellenir. Tedavisi sırasında düzenli kontroller gerekir. Bu kontrollerde her hangi bir komplikasyon oluşmuşsa ek tedaviler uygulanır.’ açıklamasında bulundu.

Konjoktivitten Korunmak İçin…

• Ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkayın
• Gözlerinizi fazla ovuşturmayın.
• Gözünüze dokunduktan sonra ellerinizi bol su ve sabunla yıkayın.
• Konjoktivit olduysanız hekiminizin önerdiği ilaçları düzenli olarak kullanın.
• Soğuk kompres yapın. Soğuk kompres hem hastalığın iyileşmesini hızlandırır hem de rahatlama sağlar.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir