Sahurda Kebapçıya Gidiyorlar!



Sahurda Kebapçıya Gidiyorlar!

Gaziantep’te vatandaşlar sahurda kebapçılara akın ediyorlar. Gaziantepliler gecenin geç saatlerinde kebapçıya gitmeyi gelenek haline getirmişler.

Gaziantep‘te gecenin geç saatlerinde kebapçılara giden vatandaşlar en çok Cartlak Kebabı’nı (Ciğer Kebabı) tercih ediyor. Kale altında bulunan kebapçılar gece boyunca müşterilerini ağırlarken, Cartlak Kebabı ustaları yoğun ilgi nedeniyle tüm gece çalışıyor.

Edininilen bilgiye göre; Cartlak Kebabı’na Ramazan ayında daha fazla ilgi duyulduğu ve bunun bir gelenek haline geldiğini Cartlak Kebabı ustası Necdet Kılınçoğlu şöyle anlatıyor;

“Bizim olmazsa olmazlarımız Gaziantep’te Ciğer Kebabı. Saat en geç gece 01.00 olduğunda insanlar yavaş yavaş gelirler. Aileler yemeğini yerler, çaylarını da içtikten sonra gider yatarlar. Ben 45 yıldır bu işi yapıyorum. 10 yaşında bu işe girdim ve o günden beri bu işi yapıyorum. Alışkanlık işte, Antep uşağı bunu yemezse karnı doymaz” dedi.
Cartlak Kebabı yemek için kebapçılara akın eden vatandaşlar ise her Ramazan geleneksel olarak Cartlak Kebabı yemeye geldiklerini söyledi.



Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir