Çağın Hastalığı: Iphone ObsesifliğiÇağın Hastalığı: Iphone Obsesifliği

Akıllı telefonlar hayatımızdan çıkmaz olduğu şu dönemlerde iPhone kullanıcılarının büyük bir bölümünde iPhone Obsesifliği diye adlandırılan bir takıntı belirlendi. Yapılan araştırmalara göre iPhone Obsesifliği nedir ?Belirtileri nedir ? Acaba sizde var mı aşağıdakilerden hangileri var ?

İPhonesuz Yapamayanlar

Ankete cevap verenler arasında özellikle erkeklerin takıntısı olarak adlandırılabilecek bir takıntı da eğer kıyafetinde telefonunu koyabilecek bir cebe veya bölüme sahip değillerse çoğu kişinin telefonunu pantolonunun veya kemerinin içine sıkıştırdığı ortaya çıktı.
Bir diğer iPhone obsesifleri ise iPhone’unu asla titreşime almak istemeyenler. Her nerede ve her ne olursa olsun telefonunu sessize veya titreşime aldıklarında kendini rahatsız hissedip yaklaşık 7 saniyede bir telefonuna göz atan kullanıcıların sayısı ise oldukça yüksek.
Bildirimler
Özellikle sosyal medyayı aktif olarak kullanan iPhonecular bildirim konusunda oldukça hassas olduklarını söylemişler. Bildirim merkezinde yer alan; Twitter, Facebook, mesajlar, e-mail bildirimlerini her zaman en önemliden en az önemliye doğru sıralıyorlar ve bu sıralamayı arada bir canları sıkıldıkça değiştirip sonra tekrar önem sırasına göre diziyorlar. Tüm bunların yanında görünüm olarak göze hoş gelmeyen iyi bir ikona sahip olmayan uygulamaları ise ayrı bir klasörde saklıyor.
Hazır düzenleme demişken oldukça ilgi çekici bir diğer konu ise iPhone kullanıcıları her şarkının albüm kapağının olmasına dikkat ederken eğer şarkının bir resmi yoksa o şarkıyı çok beklemeden listelerinden kaldırıyorlar.
Üç ana başlıkta sizler için derlediğimiz 21.yy hastalıkları arasına giren iPhone Obsesifliği, akıllı telefonların hayatımızı her ne kadar kolaylaştırıyor gibi görünseler de birçok takıntıyı da beraberinde getirdiğini görüyoruz.
Siz, siz olun teknolojiyi hayatınıza doğrudan adapte etmek yerine bir süzgeçten geçirerek özel hayatınızı ve psikolojinizi etkilemesine izin vermeyin.

 

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir