Ramazanda Dişlere Dikkat!Ramazanda Dişlere Dikkat - inanankalpler.net

Her zaman dikkat edilmesi gereken ağız ve diş sağlığına Ramazan da daha bir önem özen göstermek gerekmektedir. 

Oruçlu iken ağız ve diş sağlığında nelere dikkat edilmesi gerekmektedir?

Diş hekimleri, sahur ile iftar saati arasında geçen oruç süresi içinde, tükürük akışının azaldığını ve ağız içerisinde asidik bir ortam oluştuğunu belirtiyorlar.

Ramazanda yenilip içilmeyen süre içinde, tükürüğün özellikle dil ve diş yüzeylerini temizleme özelliği çok azalır. Bu nedenle dilin üzerinde ve dişler arasında biriken bakteriler, önce ağızda kötü koku, sonra da çürüğe yol açacak plakların oluşmasına neden olur.

Ramazanda Diş Sağlığı İçin Neler Yapılmalıdır?

İftarda ve sahurda, çay, kahve gibi kafein içeren içeceklerin de vücutta daha fazla su kaybına yol açarak ağız kuruluğunu artırdığını belirten uzmanlar, bu durumun ağızdaki asidik birikimi daha da hızlandırdığını ve bakterilere davetiye çıkardığını, bu içecekleri olabildiğince az tüketip su tüketimini artırmak gerektiğini ifade ediyorlar.

Sahurda Neler Yenmemeli?

Sahurda tüketilen besinler ertesi günkü ağız florasını direkt olarak etkilemektedir.

Yağlı, şekerli ve  baharatlı besinlerin sindirilmesi güç yiyeceklerdir.

Sindirim sisteminde biriken gazlar veya dil arkasında üreyen bakteriler yüzünden, bu yiyecekler ağız kokusunu artırabilir.

Özellikle sahurda bu yiyeceklerden kaçınmak önleyici bir etki yapabilir. Bunların yerine liften zengin elma, portakal, brokoli, domates, marul, pırasa, havuç vb. yiyecekleri tüketimi sindirimlerinin kolay olması ve ağız içerisinde kalıntılar bırakmamaları nedeniyle ağız kokusundan korunmada oldukça etkilidir.

Lokmaların iyi çiğnenmesinin de tükürük salgılanmasını artıracak ve besinlerin sindirimlerinin kolaylaştıracaktır. Böylece ağızda bakteriye yol açacak birikimlerin önlenecektir.

Ramazanda Diş Çürükleri Artar mı?

Ramazan’da ağız hijyenine dikkat edilmezse diş çürükleri artacaktır.

Oruçluyken diş fırçalamanın su ve macun yutulmadığı sürece bir sakıncası olmadığı, din adamları tarafından da defalarca açıklanmıştır. Macunun kaçması sonucu orucunun bozulacağından endişe edenler, dişini macunsuz fırçayla temizleyebilir. Yine de rahat etmeyeceklerse  gün içinde ağızlarını birkaç defa su ile çalkalayabilirler. Ağız ve diş temizliğini gündüz yapmamayı tercih edenler, iftar ve sahurdan sonra mutlaka yapmış olmalıdır.

Uzmanlar, sadece dişleri değil, dilin üstü ve yanakların iç yüzeyinin de 2’şer dakika fırçalanmasını, diş ipi ve antibakteriyel gargara kullanılmasını önermektedir.

Diş  çürüklerinin ve dişeti problemlerinin tedavi edilmesi, hijyenik olmayan sabit ya da hareketli protezlerin değişimi ağız kokusunun engellenmesine önemli katkı sağlar.

Diş hekimi tarafından yapılacak diş temizliği hem ağız kokusunu engeller, hem de diş çürükleri ve diş eti hastalıkları riskini azaltır.

Tavsiye makaleler… 

Ramazanda Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Öneriler

Ramazan’da Ağız Kokusu İle Nasıl Başa Çıkılır

Ramazanda Sağlıklı Beslenmek İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir