2 Ülke Arasında Nutella Krizi Yaşanıyor!2 Ülke Arasında Nutella Krizi Yaşanıyor!

Fransız Ekoloji Bakanı, İtalyan markası Nutella’nın içeriğindeki palmiye yağı dolayısı ile kriz yaşanıyor!

Fransa Çevre Bakanı Segolene Royal, vatandaşlardan ormanların yok olmasına yol açtığı için artık Nutella tüketmemelerini istedi. Ve aynı zamanda Royal, Nutella’yı imal eden Ferrero şirketine ise farklı maddelerle aynı ürünü üretmesi çağrısı yaptı.

Palmiye ağaçlarının tahribatının çevreye büyük zarar veriyor!

Royal, ”Bizim giderek yok olan ormanlar yüzünden çok sayıda ağaç dikmemiz gerekiyor. Şu anda durum küresel olarak alarm verici boyutta. Bu yüzden, palmiye ağacı yağından yapıldığı için Nutella yemeye artık son vermek gerekiyor” diye konuştu.

Çevreye duyarlı bir politika izliyoruz!

Nutella’yı üreten İtalyan firması açıklamalarında, şirketin palmiye yağını sorumlu bir şekilde tüketme konusundaki kararlılığının süreceği belirtti ve palmiye yağının yüzde 80’ini Malezya’dan, geri kalanını Endonezya, Brezilya ve Papua Yeni Gine’den temin ettiklerini açıkladılar.

Fransız Senatosu’nda bir grup senatör 2,5 yıl önce kilo aldırıcı olması ve çevreye verdiği zarar yüzünden palmiye yağı üzerine yüzde 300 vergi koymak için tasarı sunmuş, ancak bu girişim başarısızlıkla sonuçlanmıştı.Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir