Göz Kuruluğuna Karşı Omega 3Göz Kuruluğuna Karşı Omega 3

Hindistan’da yapılan araştırmada Omega 3 yağ asidinin aşırı bilgisayar kullanmaya bağlı göz kuruluğunun etkilerini azaltabileceği tespit edildi.

Bilgisayar başında uzun süre oturmak göz kuruluğuna neden olduğu ve  uzun süre bilgisayar başında  oturmanın göz sağlığını tehdit edebileceği ifade edildi. Omega 3 yağ asidinin bu tehditleri engellediği tespit edildi.

Aşırı bilgisayar kullanımı göz yorgunluğu, gözlerde ve göz çevrelerinde ağrı, yanma, batma, kuruluk hissi, kaşıntı, kızarıklık, sulanma, bulanık görme, odaklama zorluğu, gözleri kısarak bakma, ışığa karşı duyarlılık, göz kapaklarında iltihap, baş ağrısı gibi sorunlara neden olabiliyor.

Hindistan’da bilim adamlarının 478 kişinin katılımıyla yaptığı 3 ay süren araştırma, omega 3 yağ asidinin göz kuruluğunun yol açtığı iltihaplanmayı azaltabileceğini ortaya koydu. Bilim adamları, katılımcılardan bazılarına günde 2 omega 3 hapı, bazılarına zeytinyağı içeren hap verdi.

Omega 3 alanlarda göz kuruluğunun belirtilerinin azaldığı saptandı. Ayrıca bu kişilerde gözün nemlenmesine rol oynayan goblet hücrelerinin daha fazla olduğu tespit edildi.

Araştırmanın sonuçları “Contact Lens & Anterior Eye” dergisinde yayımlandı.

Omega 3, ton, somon gibi balıkların yanı sıra keten tohumu, semizotu, karanfil, ıspanak, soya fasulyesi gibi besinlerde de bolca bulunuyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir