Kahveyi Saat Kaçta Tüketmeli – Hangi Saatlerde EtkiliKahveyi Saat Kaçta Tüketmeli – Hangi Saatlerde Etkili

Gün içerisinde uyku açmak için, uyumamak için, dinç olmak için tükettiği kahvenin belli saatlerde işe yaradığı ortaya çıktı.

“AsapScience” adlı internet sitesine göre, hepimizin “sirkadiyen saat” olarak bilinen biyolojik saati var. Bu saat, vücudun birçok sürecini düzenliyor. Buna gün içinde ne kadar uykulu olduğumuz da dahil.

BBC’de yer alan  habere göre, kortizol adlı hormonun salgılanmasından da bu saat sorumlu. Buna stres hormonu da deniyor. Zira bu hormon, vücudun “savaş ya da kaç” hallerinde bolca salgılanıyor.

Kortizol, gün içindeki uyanıklık haliyle de bağlantılı. Sabah 08.00’le 09.00 arasında vücuttaki kortizol seviyesi zirveye çıkıyor. Bu vücudunuzun sizi uyandırmak için doğal bir mekanizma olması anlamına geliyor.

Zira uzmanlar kortizol üretiminin en üst seviyeye çıktığı zamanlarda kahve ya da enerji içeceği tüketmenin kafeinin etkisini önemli ölçüde azalttığı ve uzun vadede bu maddeye karşı bağışıklık geliştirdiği uyarısında bulunuyor. Yani hem daha az canlanıyorsunuz hem de gelecekte daha fazla kahve içmeniz gerekiyor.

Kahve içmek için en iyi zaman sabah dokuz. Bilim adamlarına göre, kortizol günün değişik saatlerinde zirveye çıkıyor.
Bunlar, 12.00-13.00 ve 17.30-18.30 arası. Bu nedenle kahve içmek için en iyi zamanlar bunların dışındaki saatler.

Peki aşırı derecede erken ya da geç kalkınca ne oluyor? Hemen kahve içilebilir mi?

Hayır. Bilim adamlarına göre, kortizol seviyesi uyandıktan hemen sonra yüzde 50 artıyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir