RIP Akıntısına Karşı ‘Hayatta Kalma’ İpuçlarıRIP Akıntısına Karşı ‘Hayatta Kalma’ İpuçları

Sıcaklıklar arttı ve deniz girenler için boğulma ve akıntıya kapılma karşısında yapılması gerekenler de AFAD’dan geldi!

AFAD, her yaz can alan RIP akıntısına karşı ‘hayatta kalma’ ipuçlarını anlattı.

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi, yaz sezonunun açılmasıyla boğulmalara karşı sahillerde cankurtaran önlemi almaya başladı. Ancak Karadeniz’de yüzüyorsanız, cankurtaran müdahale bile edemeden, saniyede 10-20 metre hızla sizi açığa çekecek RIP akıntı (çeken-öldüren akıntı) ile karşılaşabilirsiniz.

İstanbul AFAD Eğitim Şube Şefi Murat Yılmaztürk, hayatta kalma tüyolarını, şöyle anlattı:

  • Fırtınalı veya dalgalı denizde rüzgâr etkisiyle gelen dalgalar, deniz zeminindeki kum tepeciği ya da kaya bölümlere çarpıp kırılır ve geri döner. Dipteki dalga geri çekilirken kumu da çeker ve orayı boşaltır. Geri dönüş 300 metre mesafeye kadar olabilir. Karadan denize doğru koridor gibi görüntü oluşur.
  • Çeken akıntı şampiyon yüzücünün dahi karşı koyamayacağı kadar güçlüdür. Akıntıya karşı koymayacaksınız. Akıntı sizi dibe çekmez, sahilden açığa çeker. Sakin olup kendinizi akışına bırakacaksınız.
  • Akıntıya kapılanlar terse yüzmeye çalışıp kıyıya ulaşmaya çabalar. Akıntıyı yenemezsiniz. Su üstünde kalmaya çalışın. Akıntı istikametinde kendinizi bırakırsanız veya akıntının hızından faydalanıp sağına soluna yüzerseniz kurtulabilirsiniz.
  • Cankurtaran olmayan plajlarda, ıssız plajlarda denize girmeyin. Dalgalı denizde bırakın deniz bisikletini, suya girmek bile sakıncalı. Bir de alkol aldığımız zaman refleksler zayıflıyor. Kişi gevşiyor ve kendini kurtaracak gücü bulamayabiliyor. O nedenle alkol alarak suya girmesinler.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir