Sümer Tilmaç’a Veda Edildi!67 yaşındaki usta oyuncu Sümer Tilmaç akşam saatlerinde kaldıldığı hastane hayata gözlerini yumdu…

Ortaköy Esma Sultan Yalısı’nda Sedat Peker‘in düğün töreninde aniden fenalaşan Sümer Tilmaç, akşam saatlerinde Hastaneye kaldırıldı. Tilmaç, Liv Hospital’de yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Oyuncunun ölüm haberini Televizyoncu Mesut Yar Twitter hesabından duyurdu. Yar, “Sümer Tilmaç ağabeyimizi kaybettik. Çok üzgünüm. Hastanedeyim, acımız var” dedi.

SÜMER TİLMAÇ KİMDİR?
15 Temmuz 1948’de Malatya’da doğan Sümer Tilmaç, 16 yaşında oyunculuğa başladı. 1968’de İstanbul Belediye Konservatuarı’ndan mezun olan Tilmaç, 60’dan fazla oyununda , 100’den fazla da sinema filminde rol aldı.

1993 yılında Süper Baba dizisindeki ‘Nihat’ karakteriyle herkesin sevgisini kazanan Sümer Tilmaç, son olarak ‘Polis Akademisi: Alaturka’ filminde rol aldı.

2007 yılında 18 yıllık eşi Hatice Melek Tilmaç’tan tek celsede boşanan Sümer Tilmaç’ın ilk eşinden 2, ikinci eşinden de 2 çocuğu bulunuyor.

2002 yılındaki Son filmi ile ‘En iyi yardımcı erkek oyuncu’ dalında 7. Sadri Alışık ödülünü kazanan Tilmaç’ın en bilinen filmleri ise şunlar: Kahpe Bizans, Hemşo, Meraklı Köfteci, Kanlı Nigar, Gırgıriye, Karaoğlan, Çakallarla Dans, Osmanlı Cumhuriyeti, Maskeli Beşler: intikamPeşinde.

50. sanat yılını dolduran Sümer Tilmaç, kısa bir süre önce ‘Sümerce’ isimli gösterisiyle hayat hikayesini eğlenceli bir dille sanatseverlerle buluşmuştu.

Sümer Tilmaç  son yolculuğuna uğurlandı!

Ani kalp yetmezliğine bağlı kalp durması sebebiyle 67 yaşında hayatını kaybetti. Dün düzenlenen cenaze törenin de Tilmaç’ın kızı Hande, “Babam rahatsızdı. Ama bu kadar çabuk beklemiyorduk. Bir anda oldu” derken
gözyaşlarını tutamadı.

Tilmaç için Üsküdar’daki Şakirin Camisi’nde öğle vakti cenaze töreni düzenlenen törene, Orhan Gencabay, Volkan Severcan, Ayberk Atilla, Salih Kalyon, Faruk Sofuoğlu, Yalçın Özden ile Sedat Peker katıldı. 

Volkan Severcan da usta oyuncunun eniştesi olduğunu belirterek, “Teyzemin eşi. Bu mesleği seçmemdeki en önemli sebepti kendisi. Ustam benim. Mekânı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

Orhan Gencebay ise, şunları söyledi: “Sümer Bey, harika bir insandı. Harika bir sanatçıydı. Yaradan’ın emridir, boynumuz kıldan ince. Kısmeti bu kadarmış. Allah gani gani rahmet eylesin.”

En acı sözleri sanatçı dostu Salih Kalyon sarfetti: “O bıçkın delikanlının, heybetli Sümer Tilmaç’ın ‘ağır ağabey’ tipinin altında çok hassas bir çocuk yatardı. 67 yaşında bir çocuk olarak aramızdan ayrıldı. Onu çok özleyeceğiz.”

Sümer Tilmaç, cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda defnedildi.Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir