Aurora Nedir – Aurora Nerede Nasıl GörünürAurora Nedir – Aurora Nerede Nasıl Görünür

Mitolojide Aurora Nedir?

Aurora, Roma mitolojisinde seher tanrıçası anlamına gelmektedir.

 

Boreas’da Yunanca’da kuzey rüzgarına Pierre Gassendi tarafından 1621’de verilen isimdir. Cree halkı bu ilginç olaya Ruhların Dansı adını vermişler. Avrupa’da orta çağlarda auroraların Tanrıdan işaretler olduğuna inanılırmış. (Wilfried Schröder, Das Phänomen des Polarlichts, Darmstadt 1984).

Astronomide Aurora :

Aurora gökyüzünde özellikle de kutuplarda, kutup ışıkları veya Aurora Borealis, Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimiyle ”güneşteki manyetik fırtınaların Dünya’ya ulaşması sonucu kutuplarda gözlenebilen ve gece daha net görülen renkli ışımalar” sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır.

Aurora Görünümü

 

Aurora Borealis Nasıl Görülür?

Auroralar bütün dünyadan ve diğer gezegenlerde de gözlemlenebilir. Daha uzun süreli karanlık ve manyetik alan dolayısıyla, kutuplara yakınlaştıkça daha çok görünür olurlar. 

Aurora Borealis (Kutup Işıkları) genellikle geceleri gözlemlenir, ağırlıklı olarak iyonosfer’de meydana gelir. Kutup aurorası veya kutup ışıkları olarak da anılır. Bu olgu yaygın olarak 60 ve 72 derece kuzey ve güney enlemleri arasında görünür, bu da arktik ve antarktik kutup dairelerinin içine düşer.

⇔ Norveç Üzerinde – Aurora ⇔

 

Kuzey enlemlerde bu etki aurora borealis (veya kuzey ışıkları) olarak adlandırılır. Aurora borealis’in görünme olasılığı, kuzey manyetik kutbuna yaklaştıkça artar. Manyetik kutbun yakınlarında oluşan auroralar tam 90 derece, fakat uzaktan kuzey ufkunu yeşilimsi bir parlaklıkla, bazen de güneş alışılmamış bir yönden doğuyormuş gibi soluk bir kırmızıyla aydınlatırlar. Aurora borealis sıklıkla gün dönümlerinde oluşur.

Güney’deki oluşum, aurora australis(güney kutup ışıkları), benzer özelliklere sahiptir. Ancak Antartika’da, Güney Amerika’da ve Avustralya’da daha yüksek enlemlerden görülebilir. Australis anlamı ‘güneyin’ olan Latince bir kelimedir.

[kaynak:wikipedi]

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir