Yumurta Aklarını Çöpe Atmayın!Yumurta Aklarını Çöpe Atmayın!

Yumurta sarısı kullandığınız pasta, börek yada terbiyelerden artan yumurta aklarını artık bununla hiç birşey yapılmaz düşüncesi ile  lavaboya dökmeyin yada çöpe atmayın.

Pastalarda, çorba terbiyelerinde yumurtanın sarısı kullanılıyor ve akını çoğu kişi çöpe atıyor. Artık hiç bir yerde kullanılmaz diye değersiz görülüyor. Belki bazı kişiler o anlık başka bir pastada ya da omlette değerlendiriliyor olabilir ama genellikle çöpe gittiğinin kanısındayım.

Ama yumurta akının yeri çöp değil.

Yumurta akını ağzı kapalı bir kabın içinde buzlukta biriktirebilirsiniz. Resimdeki donmuş yumurta aklarıdır.

Bu akları lazım olduğunda yine pastalarda ya da yumurta akının kullanılması gereken diğer gıdaları hazırlarken kullanabilirsiniz.
Pastanedeki Koko’yu Evde Yapalım Yumurta Aklarını Değerlendirelim. Hadi Tıklayın.
 Yumurta akının buzluktan çıktıktan sonra erimesi fazla uzun sürmüyor biraz bekledikten sonra tamamıyla erimeden bıçak ile kesebilirsiniz ya da minik kaplarda biriktirebilirsiniz.
Kıtır ve çıtır beyaz beze yapmaya ne dersiniz? Aynı çocukluğumuzdaki gibi gerçekten şekerden yapılan beze tarifi.
Yumurtalar Buzlukta Birikti Ama kaç tane? Nasıl Hesap Edeceğim?
 Terazisi olanlar çok kolay hesaplayabilirler. Bir yumurta akı = 30 gr gelir. Terazisi olmayanlar ise kutunun üzerine kaç adet yumurta akı olduğunu yazabilirler ya da buzdolabının üzerinde bir not defteriniz vardır. O not defterine de her eklediğiniz yumurtanın adedini yenileyebilirsiniz.

Yumurta aklarını değerlendirmeniz ümidi ile..

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir