Facebook Ve Google’a ‘mahremiyet’ EleştirisiFacebook Ve  Google’a ‘mahremiyet’ Eleştirisi

Apple’ın CEO’su Tim Cook, Facebook ve Google gibi Silikon Vadisi firmalarının, kullanıcılarının mahremiyetini korumadığını, müşterilerinin kişisel verilerini istismar ettiğini savundu.

Bomba gibi ‘mahremiyet’ eleştirisi yaptı!

ABD’deki Elektronik Mahremiyet Bilgi Merkezi (EPIC) adlı yurttaşlık hakları savunucusu kuruluşun “özgürlük şampiyonu” ilan ettiği Apple’ın CEO’su Cook, teknoloji firmalarını eleştirerek, tüketicilerin yanında yer alan bir açıklamada bulundu.

Açıklamasında, Facebook ve Google gibi teknoloji firmalarının, müşterilerinin kişisel bilgilerini istismar ettiklerini iddia eden Cook, “Mahremiyetimiz birden çok yerde saldırıya uğruyor” dedi.

Bu firmalar tarafından yurttaşlık haklarına her gün saldırılıyor!

 “Apple olarak bunun yanlış olduğunu düşünüyoruz. Apple olarak tüketicilerin kendi bilgilerini kendilerinin kontrol etmesine inanıyoruz. Apple, bu tür firmalardan olmak istemiyor”

Cook ayrıca, yeni fotoğraf hizmetini eleştirdiği Google’un, “ince örtülü” yeni fotoğraf hizmetiyle reklamın etkinliğini artırmak için aile resimlerini analiz ettiğinin belirtildiğini kaydetti.

Cook, ABD eski başkanlarından Abraham Lincoln’un, “Amerika asla dışarıdan yıkılmayacak. Eğer biz duraksayıp, özgürlüklerimizi kaybedersek, yıkılışımız bundan olacak” sözünü hatırlattı.

Apple’ında iCloud servisi hacklenip, kullanıcıların mahremiyet içerdiği fotoğraflar internet ortamında dağıtıldığı bir dönemden geçmişti. Sonrasında ise Apple güvenlik önlemlerini arttırmıştı.Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir