Yaşlanmayı Yavaşlatmanın YollarıYaşlanma Nasıl Yavaşlatılır

İnsan hayatının yaşam döngülerinden olan yaşlanmayı durduramayız. Fakat yaşam tarzımız ve beslenme ile bu süreci yavaşlatabiliriz.

Her insanın genç kalma arzusu vardır. Fakat yaşlanma sadece dış görüntümüzü etkilemez aynı zamanda vücudun içinde de değişimler yaşanır. Peki yaşlanma yavaşlatılabilir mi? Yaşlanmayı doğal yollar ile başarabilir miyiz?

 

Yaşlanma 30 – 40 yaşları arasında kendini göstermeye başlar. Bu yaşlara gelmeden günlük hayatınızda yapacağınız ve dikkat edeceğiniz küçük uygulamalar ile yaşlanmayı geciktirerek yaş almanın keyfine bakarsınız.

Yaşlanmayı Yavaşlatmak İçin 8 Öneri

Rahat Ve Kalite Uyku

Yeterli Uyku

Yeterli miktarda uyku vücudun daha dinç olmasını sağlar. 5 saatten fazla uyumak gereklidir. Kronik uykusuzluk donuk bir cilde, çizgilere ve göz altlarında derin morluklar oluşmasına yol açmaktadır. Vücut yetersiz uyku aldığı zaman stres hormonu denilen kortizol salgısı artar ve kortizol miktarının artması cilde esneklik veren kolajen proteinini bozar.

Sağlıklı beslenme

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenmek sağlık için olduğu kadar güzellik içinde önemlidir. Bol miktarda meyve, sebze, tam tahıl, yağsız et ve balık ile omega-3 yağ asitleri bulunur.
2012 yılında yapılan bir araştırmada, 6 hafta boyunca günlük sebze-meyve tüketimini 3 porsiyon arttıran kişilerin cilt sağlığının ve çekiciliğinin arttığını gösteriyor. Araştırma süresince nispeten daha sağlıksız bir beslenme düzenine sahip olanların ise daha solgun göründüğü araştırma sonuçlarına eklenmiş.

Sigara bırakma

Sigarayı Hayatınızdan Çıkarın.

Sigara, akciğerleri ve solunum sistemini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca sigara cildin daha çabuk yaşlanmasına neden olmaktadır.
Sigara içmek kırışıklıklara neden olur. Nikotin, cildin en dıştaki katmanlarına giden kan akışını sınırladığı için, cildinizi, hayati önem taşıyan oksijen ve besleyici öğelerden mahrum kalmasına sebep olur. Erken dönemlerdeki cilt hasarları ise ilk başta gözle görülmezler. Ciltteki değişimler, 10 yıl boyunca sigara içtikten sonra ortaya çıkar. Ne kadar çok ve uzun süre içerseniz, cildiniz de o kadar kırışıklık oluşur.
Akciğer hastalıklarından korunmak ve kırışıksız bir cilt için sigarayı derhal hayatınızdan çıkarın.

Su İçmek

Su İçmek.

Su içmek sağlıklı bir vücut ve zihnin temelidir. Hücrelerinizin yenilenebilmesi ve sayısız önemli fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için hücrelerinizi susuz bırakmamalısınız.

Meditasyon

Meditasyon Yapın.
Meditasyon yüzyıllardır uygulanan bir tekniktir. Meditasyon, hem ruhsal hem de fiziksel olarak insanlar üzerinde güçlü ve olumlu etkilere sahiptir. Modern yaşamın bedeniniz ve ruhunuz üzerindeki negatif etkilerini en aza indirerek vücudun daha dinç kalmasını sağlıyor.

Eğlenmek

Eğlenerek Güzel Vakit Geçirmek.

Keyifli ve eğlenceli vakit geçirmek yaşlanma etkileri yavaşlatıyor. Sizi eğlendiren, güldüren ve hareket ettiren aktiviteler, fiziksel ve zihinsel çeviklikte enerjinizin artmasına yardımcı olarak yaşlanmaya bağlı bozulmaları azaltıyor.

Diş Bakımı

Diş Bakımına Dikkat Etmek.

Çürük, bakımsız dişler sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterir.
Diş eti iltihabı, diş eti çekilmesi gibi sorunları ciddi bir şekilde yaşlanmayı hızlandırıyor. Dış görünüşünüzde önemli bir etkisi olan diş kaybı ve bozulmaları daha yaşlı göstermede de etkisi var. Araştırmacılar, diş eti iltihabı ve çekilmelerinin, felç, diyabet ve solunum yolu hastalıklarıyla ilişkili olduğunu doğruluyor. Diş eti iltihaplanmasıyla savaşmanın en iyi yolu da diş ipi kullanmak. Uzmanlara göre, diş yüzeyinin %40’ına diş fırçası ile ulaşılamıyor. Gülüşünüzü genç tutmak için, diş bakımını ihmal etmeyin.

Yaşlılık Ve Spor

Egzersiz Yapın.

Egzersiz sigara içmenin tersine cildinize daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Egzersiz yaparak  cilt üzerindeki yaşlandırma karşıtı faydalarından yararlanabilirsiniz.

⇔ Geç Yaşlanmak İçin Mutlaka Yapın.⇔
⇒ Hava Kirliliği Alzheimer’i Tetikliyor⇐ 

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir