Görme Engellilere Radyo Tiyatrosu!Görme Engellilere Radyo Tiyatrosu!

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, “Fehim Paşa Konağı” adlı oyunu “radyo tiyatrosu” formatında sunarak görme engellilere de ulaşıyor.

Prömiyeri Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen, yönetmenliğini Kazım Güçlü‘nün üstlendiği, Turgut Özakman’ın eserini usta tiyatrocuların seslendirdiği oyuna, canlı orkestra eşlik ediyor. Tiyatronun engel tanımayan bir sanat olduğunu vurgulayan Güçlü, görme engellileri tiyatro dinlemeye beklediklerini belirtiyor.

Oyunla ilgili çok güzel geri dönüşler aldıklarını dile getiren Güçlü, özellikle çocuk ve genç yaştaki görme engellileri salonda gördükçe ne kadar doğru bir iş yaptıklarını daha iyi anladıklarını ifade etti.
Dinleti sonrası katılımcılarla bir araya gelerek öneri ve eleştirilerini aldıklarını anlatan Güçlü,

“Fehim Paşa Konağı”nda, 1908 yılında İkinci Meşrutiyet’in ilanının öncesi ve sonrasında yaşananların ele alındığını belirtti. Oyunda, yiğitlikle zorbalığın aynı kefeye konulduğu ve otoriteye kulluğun sadakat olarak algılandığı bir değerler karmaşası ortamı var” 

“Küçük küçük eleştiriler oluyor. Mesela ortak eleştiri, ‘Oyunu sahnede uygulanmış haliyle dinlemeyi çok isteriz’ diyorlar. Biz tiyatrocular için güzel bir öneri. Oyun, radyo tiyatrosu nostaljisi yaşatıyor. Aynı zamanda canlı orkestramız var, ince sazımız var. Çalgılı sözlü eğlenceli bir saatlik bir tiyatro dinletisi sunuyoruz” diye konuştu. Görme engellilerin ve yaş olarak radyo tiyatrosuna tanıklık edenlerin ilgiyle takip ettiği oyunun gelecek sezon da devam ettirilmesi planlanıyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir