Meyve Aromalı Asitli İçeceklerde Kanser Tehlikesi!Meyve Aromalı Asitli İçeceklerde Kanser Tehlikesi!

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen Gıda ve Kanser Sempozyumu’na meyveli sodalar konuşuldu. C vitaminli meyveli gazoz ve meyve aromalı sodalar ısıya maruz kaldıklarında kanserojen madde üretiyorlar!

Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) gerçekleştirdiği Gıda ve Kanser Sempozyumu’nda gıda katkı maddeleri konuşuldu. Sempozyumda Piyasada var olan C vitaminli meyveli soda ve meyveli gazozlardaki kanser tehlikesine dikkat çekildi. TÜBA Gıda ve Beslenme Çalışma Grubu Üyesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi Tıbbi Biyokimya uzmanı Prof. Fatih Gültekin, piyasada satışa sunulan bazı içecekler üzerinde yaptığı araştırma sonucunda, C vitaminli meyveli gazoz ve meyveli sodalarda koruyucu madde olarak “sodyum benzoat” maddesinin kullanıldığını tespit ettiklerini açıkladı.

Ve sağlık bakanlığı incelemelere başladı!

C vitaminli meyveli gazoz ve meyve aromalı sodaların ısıya maruz kaldıklarında kanserojen madde ürettikleri belirlendi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, piyasadaki C vitaminli meyveli sodaları toplayarak kanserojen ölçümü yapacak. Sonuçlarına göre yasaklanması gündeme gelecek.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir