Ömrünüz Kısalmasın!Ömrünüz Kısalmasın!

Obezite gençlerin hayatını etkiliyor. 20 yaşındaki bir gencin hayattan beklentisi, yaşıtlarına oranla 12 yıl azalıyor.

Türkiye’de erkeklerin %25 kadınların ise %40 aşırı kilolu olduğunu belirterek, yapılan araştırmalar, diyet ve egzersizle kilo verebilen kişi sayısının yüzde 3 ila yüzde 10’u geçmediğini gösteriyor. Geriye kalan yüzde 90, kanser, diyabet ve kalp hastalığı riski altında diyen, Memorial Sağlık Grubu Antalya Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan,tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de obezite tablosunun her geçen gün olumsuz yönde değişiyor

Obeziteye karşı savaş Türkiye’de de dünyada da yeterli değil”dedi.

Her üç kişiden birinin hayatını aşırı kilolu olarak sürdürdüğü ABD’de, mide ve bağırsak kanserine yakalanan hastaların önemli bir bölümünün obez olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gürkan, şunları söyledi:

“Kanser nasıl ciddiyetle ele alınan ve tedavi edilen bir hastalıksa, obezite de aynı şekilde tedavi edilmeli. Yalnızca bir dış görünüm ve estetik sorun olarak algılanmamalı. Ortalama kiloda olan her yetişkin vücut kitle indeksini yüzde 1 oranında düşürürse, bu oran yaklaşık 1 kilo demektir ve kanser vakalarının artışı durdurulabilir. Obezite kontrol altına alınırsa, her yeni 100 bin kanser vakası önlenebilir.”

Yumurtalık, yemek borusu ve karaciğer kanserleri ile aşırı kilo arasında yakın bir ilişki olduğunu dile getiren Prof. Dr. Gürkan, “ABD’de yapılan çalışmalarda, mide ve bağırsak kanserinden 3 kat fazla oranda obezite nedeniyle insanların hayatını yitirdiği ortaya konulmuş. Tüm kanserlerin yüzde 7’sinin oluşum nedeni de obezite. Bu oran, yemek borusu ve rahim kanserinde aşırı kilonun etkisini yüzde 40’a kadar çıkarıyor. Obezite, kanserin azaltılması için mutlaka tedavi edilmeli”

Kalıcı kilo kontrolünde en etkili tedavi yöntemlerinden biri olan obezite cerrahisi

“Obezite için uygulanan tedavi ve diyet programlarıyla kilo vermeyi başaramayan bazı hastaların ameliyat ile kilo vermeleri sağlanabiliyor. Beden Kitle İndeksi (BKİ) 40’dan yüksek olan ya da BKİ’i 35’den yüksek ve yandaş hastalığı olan, bu nedenle sağlığı tehlike altındaki kişilerde kilo verdirme amaçlı cerrahi girişimler uygulanabiliyor. Bu operasyonlarla, kişiler girdikleri kısır döngüden çıkabiliyor. Obezite cerrahi işlemlerinden biri olan tüp mide ameliyatı sonrası kişiler, endokrinoloji uzmanı ve diyetisyen takibinde 3-4 ay içinde ortalama 30-40 kilo verebiliyor” ifadelerini kullandı.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir