73 Yaş İçin Geç Değil!73 Yaş İçin Geç Değil!

Haftada üç saat egzersiz yapanlar beş yıl daha uzun yaşıyorlar! Geç yaşta düzenli egzersiz yapmak, insan ömrünü uzatmakta sigarayı bırakmak kadar olumlu etki yapıyor.

Norveç’te ileri yaştaki 5.700 kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonucu, British Journal of Sports Medicine adlı dergide yayınlandı. Oslo Üniversitesi tarafından yapılan araştırma göre, 68 ile 77 arasında değişen erkekler 11 yıl boyunca izlendiler ve haftada bir saatten az spor yapanların sağlık durumlarında bir değişiklik olmadığı gözlendi.

Egzersiz düzeyi 30’ar dakikalık altı seans olanların ise ölüm olasılıkları yaklaşık yüzde 40 azaldı. Araştırmada, 73 yaşında egzersize başlayanların bile ömür beklentilerinin beş yıl uzadığı, fiziksel aktivitenin ölümleri azaltmakta sigarayı bırakmak kadar etkili olduğu ve 73 yaşında egzersize başlayanların bile ömür beklentilerinin beş yıl uzadığı belirtildi.

İngiliz Kalp Vakfı yetkililerinden Julie Ward da, hem birçok Avrupa ülkesinde hem de İngiltere’de egzersiz düzeyinin azaldığına dikkat çekerek şöyle konuştu:
Yaşınız kaç olursa olsun düzenli fiziksel aktivite kalp sağlığı için yararlıdır ve bunun sonucunda ömrünüzü uzatmaya yardımcı olur. Her 10 dakika bile önemli. Günlük yaşamınızda daha aktif olmak için yapacağınız değişiklikler kalp sağlığınızı geliştirmeye yardımcı olabilir.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir