Teknolojik GözetlemeTeknolojik Gözetleme

Teknoloji ilerliyor,güzelleşiyor ancak açıklarını da yanında getiriyor. Teknoloji devam ettiği sürece de Hack ve hackerlar hep iş başında olacaklar. Bilgisayarınızın kamerası ile ne kadar güvendesiniz? Gözetleniyor musunuz ? Yada şimdiye kadar gözetlenmiş olabilir misiniz.?

Peki size ”iseeyou” diye bir yazılım ismi söylesem sizin için belki hiç bir şey ifade etmeyecek ancak Hackerlar ve FBI için pek çok şey ifade edecek…

Çünkü bu yazılım ile Johns Hopkins Üniversitesi’nden Matthew Brocker ve Stephen Checkoway isimli kişiler Apple Macbook’un iSight kamerasının yeşil uyarı ışıkları aktif edilmeden kullanıcılarını gizlice izleyebiliyorlar. Üstelik sadece Brocker ve Checkoway değil FBI ‘nda yapabildiği söyleniyor.

Bu olay ise , ABD Gençlik Kraliçesi’nin çıplak fotoğraflarını gizlice uzaktan hack yoluyla elde etmekten yakın zamanda mahkemede savunma veren genç adamla birlikte mahkemeye sunulan belgelerde ortaya çıkmış.

Peki sizin bilgisayarınız?

Bilgisayırınız Macbook olmasa bile tedbirli davranın ve  internette dolaşırken emin olmadığınız linklere tıklamayın. Ayrıca kameranızın üzerini herhangi bir şeyle kapatabilirsiniz…

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir